Haberler

29 Mart 2017

Azerbaycan Heyetine Türkiye’de Eğitim ve Tecrübe Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından, Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültürel Mirasın Korunması, Geliştirilmesi ve Restorasyonu Devlet Hizmeti “Azerberpa” Bilimsel Araştırma Proje Enstitüsü uzmanlarına yönelik Türkiye’de eğitim ve tecrübe programı düzenlendi.

Tarihi kültürel varlıkları ile zengin olan Azerbaycan’da kültürel varlıkların korunması ve restorasyonundan sorumlu “Azerberpa” Bilimsel Araştırma Proje Enstitüsü’nden 4 kişilik genç uzman heyetin kültürel, tarihi ve mimari mirasın korunması alanında Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tecrübesinin öğrenilmesi amacıyla TİKA’nın desteği ile Türkiye ziyaretleri gerçekleştirildi.

Yapılan bir haftalık eğitim tecrübe aktarımı programı çerçevesinde “Azerberpa” Bilimsel Araştırma Proje Enstitüsü uzmanları, kültürel ve tarihi mirasın korunması, restorasyon projelerinin hazırlanması vb. konularında eğitimler aldı. Program sürecinde heyet, atölye ve araştırma laboratuvarlarının faaliyetini, anıtların korunması ve kullanımı alanında ilgili kurumların faaliyetini yakından incelediler.

Eğitim ve tecrübe aktarımı programının kapsamında heyet, Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü ve İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez Laboratuvar Müdürlüğü’nün faaliyetleri ve yürüttükleri çalışmalar, tarihi kültürel mirasın depreme karşı korunması için yapılan çalışmalar ile ilgili bilgilendirildi.

Topkapı sarayı, Türk ve İslam Eserleri Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzesi heyet tarafından ziyaret edilerek son yapılan restorasyon çalışmaları ile ilgili incelemeler yapıldı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Gürcistan'daki Otistik Sporcu Çocuklara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Tiflis Koordinatörlüğü, Gürcistan'daki Warriors adlı kulübün talebine istinaden, kulüpte oynayan engelli ve otistik çocuklara futbol ekipmanları verdi. Başkent Tiflis'teki engelliler ve otistik spor merkezinde düzenlenen devir teslim törenine...