Haberler

17 Temmuz 2023

Azerbaycan Televizyonu’nun Arşivi TİKA ve TRT Desteği ile Dijitalleşiyor

Azerbaycan Televizyonu AzTV’nin arşivi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve TRT’nin katkılarıyla dijital ortama aktarılıyor.

1956 yılında yayın hayatına başlayan AzTV’nin arşivinde geleneksel yöntemlerle muhafaza edilen makara filmlerin dijital dönüşümlerinin gerçekleştirilmesi suretiyle dijital platformlarda yayınlanmaya uygun hale getirilmesi amacıyla, TİKA, TRT ve AzTV iş birliğinde yürütülen "Azerbaycan Televizyonu Arşivindeki Eserlerin Dijitalleştirilmesi Projesi" kapsamında, 10-14 Temmuz tarihleri arasında "Film Tarama ve Renk Düzenleme Eğitimi" düzenlendi.

5 gün süren eğitim süresince TRT Medya Yönetimi ve Arşiv Dairesi Başkanlığı uzmanları Barış Çakmak ve Mustafa Ekinci teknik bilgi ve tecrübelerini Azerbaycanlı meslektaşları ile paylaştı.

AzTV’de düzenlenen ve eğitimi tamamlayan katılımcılara sertifikalarının takdim edildiği törene, T.C. Bakü Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı, AzTV Genel Müdürü Rövşen Memmedov, TİKA Bakü Koordinatörü Fatih Yılmaz, TRT Medya Yönetimi ve Arşiv Dairesi Başkanı Mahmut Hilmi Önger, TRT Azerbaycan Temsilcisi Murat Akkoç ve Anadolu Ajansı Asya Kafkasya Haberleri Editörü Tolga Özgenç ile AzTV çalışanları katıldı.

TİKA tarafından yürütülen projenin ilk aşamasında 16mm ve 35mm filmlerin taranarak dijital ortama aktarılması amacıyla kanala, cihaz ve teknik donanım desteği sağlanmıştı. 4 Mayıs 2023 tarihinde TİKA, TRT ve AzTV arasında imzalanan üçlü protokol ile proje kapsamında önümüzdeki 5 yıllık süreçte gerçekleştirilecek ortak çalışmaların usul ve esasları belirlenmişti.

Proje ile Azerbaycan’ın görsel hafızasını oluşturan tarihi, kültürel ve sanatsal önemi haiz binlerce görüntü ve ses kaydının yok olmaktan kurtarılarak geniş kitlelere ulaştırılması hedefleniyor.

Sonraki Haber

Pakistan’da Yenidoğan Sağlığına TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Pakistan’ın Sindh eyaletinde faaliyet gösteren 5 hastaneye, yenidoğan bölümünde kullanılmak üzere 5 adet yeni teknoloji işitme tarama cihazı temin edildi. TİKA tarafından yürütülen Ana Çocuk Sağlığını Destekleme...