Haberler

05 Mayıs 2023

Azerbaycan Televizyonu’nun Zengin Arşivi TİKA’nın Desteği ile Dijitalleştiriliyor

Azerbaycan Televizyonu, AzTV’nin zengin arşivi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve TRT’nin katkılarıyla dijital ortama aktarılıyor.

1956 yılında yayın hayatına başlayan AzTV’nin arşivinde, geleneksel yöntemlerle muhafaza edilen makara filmlerin dijitalleştirilmesi amacıyla TİKA tarafından AzTV bünyesinde kurulan Film Dijitalleştirme Merkezi törenle açıldı.

TİKA ve Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde yürütülen proje kapsamında ayrıca film tarama, dijital restorasyon, renk düzenleme ve ses restorasyonu eğitimleri dâhil olmak üzere önümüzdeki süreçte gerçekleştirilecek ortak çalışmalara ilişkin olarak TİKA, TRT ve AzTV arasında protokol imzalandı.

Protokol uyarınca filmlerin fiziksel restorasyonu, film tarama, dijital restorasyon, renk düzenleme ve ses restorasyonu konularında tecrübe paylaşım programları düzenlenmesi, taranma işlemleri tamamlanan filmlerin dijital platformlarda yayınlanmaya uygun duruma getirilmesi için dijital restorasyon, renk düzeltilmesi ve ses restorasyonu işlemlerinin yapılarak yayın formatına çevrilmesi planlanıyor.

Proje ile AzTV’nin 67 yıllık arşivinde bulunan ve Azerbaycan’ın görsel hafızasını oluşturan kültürel, sanatsal, tarihi, siyasi ve toplumsal önemi sahip film kayıtlarının yok olmaktan kurtarılarak geniş kitlelere ulaştırılması hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA'nın Kırgızistan'da Kurduğu "Türk Dünyası Kültür ve Eğitim Mutfağı" Düzenlenen Törenle Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan’ın Celalabad şehrinde bulunan Uluslararası Toktomamatov Üniversitesi Türk Dünyası Kırgız - Türk Prof. Dr. Turan Yazgan Sosyal Bilimler Enstitüsü Aşçılık ve Mutfak Sanatları Bölümü bünyesinde “Türk Dünyası Kültür ve Eğitim Mutfağı”...