Haberler

21 Nisan 2015

Azerbaycanlı 260 Öğrenci Çanakkale Ruhunu Yaşamak İçin Türkiye'ye Geliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) organizasyonuyla Azerbaycanlı 260 öğrenci, Gelibolu Yarımadası'nda 24-25 Nisan'da yapılacak törenlere katılmak ve "Çanakkale ruhunu" yaşamak için yola çıktı.

Azerbaycan'ın farklı bölgelerindeki okullardan gelen öğrenciler, Türkiye'ye doğru yola koyulmadan önce Bakü Türk Şehitliği'ni ziyaret etti. Azerbaycan'ın bağımsızlığı için can verenlere dua eden öğrenciler, Çanakkale Savaşları'nın 100. Yılı kutlamalarına katılacak olmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.

Sevil Efendiyeva, Çanakkale Savaşları'nda Azerbaycanlıların da şehit düştüğünü hatırlatarak, Çanakkale Zaferi'nin Türk birliğinin simgelerinden olduğunu vurguladı. Efendiyeva, "Çanakkale'de çadır kuracağız. Türk askerlerinin yaşadığı gibi bize de çok az yemek verilecek. Onların hissiyatını biz de yaşamaya çalışacağız" dedi.

Mustafa İsmayilli de Çanakkale'ye gitmenin kendisi için bir onur olduğunu belirterek, tıpkı ataları gibi gerektiğinde kendisinin de vatan için can verebileceğini söyledi.

Kamran Rüstemov, Çanakkale Zaferi'nin tüm Türklerin bayramı olduğunu ifade ederek, bu zaferle Türk topraklarının Hristiyanların eline geçmediğine dikkati çekti.

Öğrenciler Bakü Türk Şehitliği'nden aldıkları toprağı da Çanakkale Şehitliği'ne götürecek. 

 Türkiye'de bir hafta kalacak olan Azerbaycanlı öğrenciler, Çanakkale dışında bazı şehirlerin tarihi ve turistik yerlerine de görme imkanı bulacak.

KAYNAK VE FOTOĞRAF: AA ANADOLU AJANSI

Sonraki Haber

Kosova'da Tarım ve Hayvancılıkla Uğraşan Çiftçilere Büyük Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Kosova’nın Gilan bölgesinde arıcılıkla uğraşan çiftçilerin kapasitelerinin artırılmasına yönelik teknik ekipman desteğinde bulundu. TİKA Kosova’da gerçekleştirdiği tarım ve arıcılıkla ilgili projelere bir yenisini daha ekledi. Kosova’nın güneydoğusunda bulunan Gilan...