Haberler

11 Aralık 2023

Azerbaycanlı Hakim Adaylarına Eğitim Programı Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla Türkiye Adalet Akademisi tarafından Antalya’da Azerbaycanlı hâkim adaylarına Adalet Hizmetleri Eğitim Programı (AHEP) kapsamında eğitim programı düzenlendi.

Adalet Hizmetleri Eğitim Programı (AHEP) kapsamında düzenlenen “Adalet Yönetimi ve İhtisas Mahkemeleri” konulu eğitim programına, Azerbaycan’dan 28 hakim adayı katıldı.

Program, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Zafer Koç, Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir, Azerbaycan Adalet Akademisi Rektör Yardımcısı Elçin Halefov ve Azerbaycan Hâkim Savcı Kurulu Hâkimlerin Seçim Komisyonu Başkanı Vidadi Jafarov’un konuşmaları ile başladı. Açılış konuşmalarından sonra TİKA’nın ve Türkiye Adalet Akademisinin faaliyetleri hakkında sunum yapıldı.

Program açılışında konuşan Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir, heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdikten sonra bir millet iki devlet şiarıyla hareket eden iki ülke arasında adalet alanındaki gelişmeleri paylaşarak ortak bir yargı kültürü oluşturmayı amaçladıklarını belirtti.

Program süresince; Türk Yargı Kültürü; Tüketici Mahkemeleri, Çocuk Mahkemeleri, Aile Mahkemeleri, İş Mahkemeleri, Asliye Ticaret Mahkemeleri ve bunların yargılama usulleri; Mağdur Hakları Uygulamaları, Bilirkişilik Uygulamaları, Yargı Etiği ve UYAP-SEGBİS ile ilgili bilgi paylaşımında bulunuldu.

Programda, eğitimlerin yanı sıra sosyal program kapsamında katılımcılara tarihi ve turistik yerlerini görme imkânı sunuldu. Ayrıca ilgili kurum ziyaretleri de gerçekleştirildi.                                

 

 

Sonraki Haber

Uluslararası Türk Hukuk Tarihi Kurultayı Ankara’da Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde "Uluslararası Türk Hukuk Tarihi Kurultayı düzenlendi. "Uluslararası Türk Hukuk Tarihi Kurultayı”, Türk dünyasında ortak bir hukuk anlayışı geliştirmek, günümüz hukuk teorisi ve uygulamaları için...