Haberler

19 Şubat 2020

Bakü’de “Dijital Ekonomide Modern Eğilimler” Konulu Uluslararası Bilimsel Konferans

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi himayesinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) da destekleriyle Bakü’de “Dijital Ekonomide Modern Eğilimler: Günümüzdeki Problemler ve Reel Fırsatlar” uluslararası bilimsel konferansı düzenlendi.

Teknolojik gelişmeler kapsamında dijital ekonomi alanında uluslararası tecrübelerin öğrenilmesi, farklı ülkelerdeki çalışmalar üzerine fikir alışverişinde bulunulması amacıyla düzenlenen konferansa Türkiye, Almanya, Fransa, Yeni Zelanda, , Gürcistan, Çin ve birçok ülkeden kamu, özel sektörlerinden ve üniversitelerden uzmanlar katıldı.

Devlet ve özel sektör temsilcilerinin, akademik çevrelerin, basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirilen konferansta “Kamu yönetiminde dijitalleşmeğe dönüşüm süreci”, “Dijital iş birliğinde bölgesel vizyon”, “Sosyal sistemlerde dijital ekonomi” ve “Finansal teknolojilerde yeni eğilimler” konuları ele alındı.

Konferansa TİKA tarafından Türkiye’den davet edilen TÜBİTAK BİLGEM Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Cemil Sağıroğlu, “Dijital Olgunluk Modeli ve E-Devlet Çözümlerinde Mikroservis Mimarisi” konusunda sunum yaptı.

Sunumda, teknolojik gelişmelerin düzgün şekilde yapılabilmesi için insan, süreç ve teknoloji bileşenlerinin verimli yönetilmesi gerektiğini vurgulayan Sağıroğlu, dijitalleşmeğe dönüşüm sürecinde Türkiye’de hayata geçirilen çalışmalardan bahsetti.

Basın mensuplarına verdiği röportajda Sağıroğlu, dijital ekonominin dijital dönüşümün önemli bileşenlerinden biri olduğunu, ekonominin de dönüşümden etkilendiğini ifade etti, bununla ilgili dünyada birçok etkinlik ve çalışmaların yapıldığını, Bakü’deki konferansın da bu çalışmalardan biri olduğunu söyledi.

Türkiye, Almanya, Fransa, Yeni Zelanda, Gürcistan, Çin başta olmak üzere birçok ülkeden 300’den fazla bildirinin sunulduğu konferans tamamlandı.

Sonraki Haber

Türk Dünyası Multipl Skleroz Kongresi’nin İkincisi Antalya’da Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliğinde “2. Uluslararası Türk Dünyası Multipl Skleroz Kongresi” gerçekleştirildi. Geçen yıl TİKA desteğiyle ilki gerçekleştirilen Uluslararası Türk Dünyası Multipl Skleroz Kongresi’nin...