Haberler

22 Mart 2018

Bakü’de, Zeytin Dalı Harekâtı’na Destek Etkinlikleri Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın katkılarıyla Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Çanakkale Zaferinin 103. yıldönümü,  Kafkas İslam Ordusu tarafından Bakü’nün Ermeni-Rus işgalinden kurtuluşu ve Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. yıldönümü vesilesiyle Türkiye’nin  “Zeytin Dalı” harekâtına destek etkinlikleri düzenlendi. 

Dünya’da başka bir benzeri bulunmayan Azerbaycan ve Türkiye kardeşliği ve dayanışmasını bir daha gündeme taşımak amacıyla Azerbaycanlı sivil toplum kuruluşları ve üniversite öğrenci toplulukları tarafından hayata geçirilen etkinliklerde Çanakkale Zaferinin 103. yıldönümü,  Kafkas İslam Ordusu tarafından Bakü’nün ermeni-rus işgalinden kurtuluşu ve Azerbaycan halk Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. yıldönümü vesilesiyle Türkiye’nin  “Zeytin Dalı” harekâtına destek etkinlikleri düzenlendi.

8 Azerbaycanlı sivil toplum kuruluşu tarafından oluşturulan “Kardeşliğimiz Ebedidir” platformu tarafından Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesinde “Azerbaycan ve Türkiye Kardeşliğinin Dünü, Bugünü ve Yarını” isimli konferans gerçekleştirildi. Üniversite öğrencilerinin ve akademisyenlerin iştirakiyle yapılan konferansta, Azerbaycan ve Türkiye’nin ekonomik ilişkileri, 19 ve 20. yüzyıllarda Anadolu ve Azerbaycan Türkleri arasındaki karşılıklı yardımlaşmalar, iki ülke arasındaki üst düzey ilişkilerin tarihi, günümüzdeki durum ve geleceği konularında söyleşiler yapıldı.

“Kardeşliğimiz Ebedidir” platformu tarafından oluşturulan ve ebedi kardeşliğimizden bahseden etkinliklerin devamı olarak “Kahramanlık Destanımız” isimli kültürel bir organizasyon düzenlendi. Program, Çanakkale, Kafkas İslam Ordusu ve Afrin başta olmak üzere hayatını kaybeden tüm şehitler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

“Kahramanlık Destanımız”  programında Azerbaycanlı milletvekilleri Ganire Paşayeva, Hikmet Babaoğlu, Azerbaycan – Türkiye Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkan Yardımcısı milletvekili Şemseddin Hacıyev, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı yetkilisi Rasim Mirzeyev ve Azerbaycanlı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.  Davet edilen milletvekilleri, devlet ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri konuşmalarında, Anadolu ve Azerbaycan Türklerinin her zaman dayanışma içerisinde olduğunu vurgulayarak, tarihi zaferlerin birlik ve dayanışma gücüyle ve vatan sevgisiyle kazanıldığına dikkat çektiler. Konuşmacılar, Afrin’de ve Karabağ’daki zaferlerimizin çok yakın olduğunu vurguladılar.

Program, Azerbaycanlı sanatçı Novruz Novruzlu ve Türkiyeli sanatçı Esat Kabaklı’nın kahramanlık şarkılarını seslendirdiği konser ve Azerbaycanlı öğrencilerin “Zeytin Dalı” harekâtına destek konulu resim sergisiyle devam etti. Kardeşliğimizi ve birliğimizi sergileyen etkinlikler dizisi, Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi’nde Türk Öğrenci Konseyi’nin organizasyonunda düzenlenen Çanakkale Anma programı ile tamamlandı.

Sonraki Haber

Tunus’ta Halıcılık Sektörüne TİKA’dan Destek

Tunus’ta Halı ve Dokumacılığı Geliştirme ve Kapsama Teknik Merkezinin bünyesinde faaliyet gösterecek olan Halı Bakım ve İyileştirme Merkezi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteği ile kuruldu. Tunus Cumhuriyeti’nde ekonomisinde el sanatları, dokumacılık ve...