Haberler

20 Nisan 2018

Bangladeş’te Engellilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Centre for the Rehabilitation of the Paralysed Merkezine (CRP) engellilerin tedavisine yönelik cihazların yanı sıra mesleki beceri kazanmalarına destek sağlamak amacıyla da çeşitli ekipman desteğinde bulundu.

Centre for the Rehabilitation of the Paralysed (CRP), engelli bireyleri tedavi etmek ve topluma kazandırmak için çalışmalar yapan bir kuruluş olup, yılda yaklaşık 68 bin engelliye hizmet veriyor.

Bangladeş’in liman kenti ve ticari merkezi olan Chittagong’ta bulunan CRP merkezi, ülkenin değişik bölgelerinden gelen engelli hastalara hizmet vermesi sebebiyle aynı zamanda bir konaklama merkezi olarak da hizmet veriyor.

CRP Chittagong Merkezi, sosyo-ekonomik statülerine bakılmaksızın engelli kişileri tedavi ve rehabilite ediyor. Merkez terapötik müdahale, yardımcı cihazlar, yapay uzuvlar, beceri geliştirme eğitimi ve toplum temelli rehabilitasyon hizmetleri veriyor. Terapötik müdahalenin bir parçası olarak, yaralı veya engelli hastalar için ağrıyı azaltmak, gücü arttırmak, hareketliliği arttırmak ve işlevi iyileştirmek için fizyoterapi sağlanıyor.

Fizyoterapistler, hareket, egzersiz, manüel terapi, eğitim ve tavsiye yoluyla yaralanma, hastalık ya da sakatlıktan etkilenen kişilere yardım ediyor. Fizyoterapötik müdahalelerin temel bileşeni olan egzersiz olduğundan, fizyoterapistlerin terapötik tedavi planını düzgün bir şekilde yürütebilmeleri için iyi donanımlı bir spor salonuna ihtiyaçları bulunuyor.

CRP Bilgisayar Ofis Uygulamaları, Elektronik Tamir ve Elbise Yapımı ve Terzilik konularında mesleki eğitimler de veriyor. Eğitimlerin başarılı bir şekilde tamamlanmasından sonra, bu merkez aynı zamanda engelli bireylerin kazançlarını başlangıç ​​maliyetini ve iş eğitimini sağlayarak farklı sektörlerde istihdamı sağlamak için potansiyel işverenle ağ oluşturmayı kolaylaştırıyor.

TİKA tarafından CRP Merkezine engellilerin tedavisine yönelik cihazların yanı sıra, mesleki beceri kazanmalarına destek sağlamak amacıyla da çeşitli ekipmanlar temin edildi.

Sonraki Haber

46. Uluslararası Uygulamalı İleri Ürolojik Laparoskopik Cerrahi Kurs ve Sempozyumu Gerçekleştirildi

Bosna Hersek’te Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Avrupa Üroloji Derneği ve International Laparoscopy and Robotic Surgery Association (ILRSA) işbirliğinde Bükreş ve Saraybosna’da üroloji uzmanlarına laparoskopik (kapalı) cerrahi konulu sempozyumlar düzenlendi. TİKA, Avrupa Üroloji Derneği...