Haberler

07 Şubat 2016

Bangladeş’teki Arakanlılara Mesleki Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Güney Asya bölgesinde yer alan Bangladeş’e yönelik projeleri devam ediyor. Bu çerçevede, ülkenin güney doğusunda bulunan Cox’s Bazar bölgesindeki eğitim merkezi faaliyetlerine başladı.

Bangladeş’te TİKA tarafından gerçekleştirilen Mesleki Eğitim Merkezi, Bilgisayar Sınıfları ve Çocuk Oyun Parkları projeleri tamamlandı. Eğitim Merkezi’ne 30 adet dikiş makinasından oluşan bir atölye ile 11 bilgisayardan oluşan sınıf kuruldu. Ayrıca binanın tadilatı yapılarak, eğitim gören çocuklar için oyun alanı oluşturuldu. Bulunduğu bölgede yaşayan kadın, genç ve çocuklara yönelik hizmet veren eğitim merkezinde, Bangladeş’e yerleşen Arakanlılar da eğitim görüyorlar.

Eğiticilerin gözetiminde dikiş makinasının kullanımı konusunda eğitim alan kadınlar, ülkenin en güçlü sektörü olan tekstil sanayinde iş bulma imkânına kavuşuyorlar. Tamamlanan bir diğer proje çerçevesinde inşaatı İHH tarafından yapılan ve Dakka’da bulunan Darul Aman Merdrese ve Yetimhanesine 25 bilgisayarlık bir sınıf kuruldu.

Kurulan sınıftan, okulda eğitim gören 250 öğrenci ve yetimler yurdunda kalan 30 yetim istifade ediyor. Ülkenin güneyinde bulunan liman şehri Chittagong’ta bulunan Fahri Konsolosluğumuz hizmet binasının açılışı anısına, aynı şehirde bulunan İslamabad Kız Yetimhanesine 10, ABC Bangladeş-Türkiye Teknik Okulu’na ise 20 bilgisayarlık birer sınıf oluşturuldu.

İslamabad Kız Yetimhanesi’nde 250 yetim, ABC Bangladeş-Türkiye Teknik Okulu’nda ise 650 öğrenci eğitim görüyor. ABC Bangladeş-Türkiye Teknik Okulu, ülkenin ihtiyaç duyduğu ara eleman yetiştirilmesi açısından önem taşıyor. Bu çerçevede aynı okula daha önce de dikiş makinaları, kaynak makinası, transfarmatör, jeneratör gibi ekipman yardımında bulunulmuş ve tefrişatı yapılmıştı.

Sonraki Haber

Ürdün’de Jandarma Eğitim Merkezi’ne Tadilat ve Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ürdün Haşimi Krallığı, Jandarma Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Jandarma Eğitimi Merkezi'ne Eğitim Salonu ve Dil Laboratuvarına tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu. TİKA Ürdün’de gerçekleştirdiği projelerine bir...