Haberler

23 Ekim 2011

Başbakan Erdoğan Makedonya'da Donanımı TİKA Tarafından Tamamlanan Türk Okulunun Açılışını Yaptı

Türkiye Dokuz Yıl Öncesine Kadar “Alan El”di, Şimdi İse “Veren El”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Makedonya’da Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından donanımı tamamlanan Türk Okulunun açılışını yaptı. Okulu gezen ve öğrencilerle tek tek sohbet eden Başbakan TİKA’nın çalışmalarını yerinde inceledi, çocuklarla fotoğraf çektirdi.

“Derdiniz Derdimizdir, Sevinciniz Sevincimiz”
Ülkedeki görüşmeleri hakkında bilgi veren Başbakan Erdoğan, Makedonya’da sorunların çözümü için muhataplarıyla görüş alışverişinde bulunduğunu ifade etti ve şöyle konuştu:
’’Sorunlarınıza eğilmek bizim olmazsa olmazımızdır. Derdiniz derdimizdir, sevinciniz sevincimizdir. Onun için de 74 milyon nüfusuyla dünya ekonomileri içinde 17. ekonomi olan Türkiye, sizi hiçbir zaman yalnız koymayacaktır ve bu yıl bildiğiniz gibi yılın ilk 3 ayında dünyanın birinci sırada en büyük ekonomisi olduk % 11’lik büyümeyle… İkinci çeyrekte de % 8 civarında ortalamayı aldığınızda ilk 6 ayda ortalamaya vurduğunuzda yüzde 10.2 dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olduk. Her geçen gün daha ileriye gidiyoruz, inşallah daha iyi olacağız. Ve artık Türkiye, dünyada gündemi belirlenen ülke değildir. Artık dünyada gündem belirleyen bir ülkedir. Yıllar yılı ne yazık ki Türkiye’nin gündemi belirlenirdi. Türkiye ile ilgili senaryolar yazılırdı. O devir artık geride kaldı. Şimdi kararlıyız, inançlıyız ve bu istikamette çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 9 yıl öncesine kadar Türkiye alan el idi, şimdi veren el…
Dünyanın her yerine uzanacağız. Nerede dertli varsa Türkiye oraya da gidecektir. Az veya çok, ama gidecektir. Çünkü veren el, alan elden hayırlıdır.’’

“Ekonominin En Büyük Kaynağı İnsandır”
Dokuz yıl önce 3 bin 400 Dolar olan kişi başına düşen milli gelirin 11 bin dolara dayandığını anlatan Başbakan Erdoğan, ’’Ama biz nüfus azaltarak büyüyen ülke değiliz. Hem nüfusu artan hem de kişi başına milli geliri artan bir ülkeyiz. Şimdi komşumuz nüfus azaltarak kendini büyük gösteriyordu. Ama görüyorsunuz şimdi iflasın eşiğinde’’ diyen Erdoğan, ’’Benim Türkiye’den size gönderdiğim haberi biliyorsunuz değil mi? Ne diyoruz, 3 çocuk… Ama 3 standart değil, en az 3. Sizlere özellikle söylüyorum en az 3 tane’’ şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, ’’Ekonominin en büyük kaynağı insandır. İnsan yoksa hiçbir şey yoktur. İnsan varsa tüketim var, üretim var. İnsan varsa emek var, istihdam var, sermaye var. Öyleyse dinamik nüfus, bakın şimdi Batı yaşlanıyor. Ve bu şekilde büyümeye devam edeceğiz inşallah…’’ cümleleriyle demografik büyüme konusundaki kararlılığını yineledi.

TİKA’nın İşbirliği Projeleri
Konuşmasında birlik ve kardeşlik mesajları da veren Erdoğan, ’’Sakın ayrılığa düşmeyin. Ben sizlerden birlik istiyorum, beraberlik istiyorum’’ sözleriyle açıklamalarına devam etti.

Başbakan, ’’Az önceki programımda da söyledim. Ben Türk’ü Türk olduğu için sevmiyorum. Arnavut’u Arnavut olduğu için sevmiyorum. Arap’ı Arap olduğu için sevmiyorum. Kürt’ü Kürt olduğu için sevmiyorum. Gürcü’yü Gürcü olduğu için sevmiyorum. Yaratılanı yaratandan ötürü seviyorum. Hepimiz er veya geç ölmeyecek miyiz? Herhalde aranızda en büyük mezara ben girerim. Bir de 1.85 boyum var, herhalde bize 2 metreküp mezar düşer. Ondan sonra hoca efendi, ’Cumhurbaşkanı niyetine’ demeyecek, ’Başbakan niyetine’’ de demeyecek, ’trilyarder niyetine’ de demeyecek, ’er kişi niyetine’, ’hatun kişi niyetine’ diyecek. Ondan sonra bizi indirecekler mezara. Bir daha uğrayan var mı, bayramdan bayrama… Ne paran kar eder, ne makam kar eder. Eğer varsa bu dünyada yaptığın hayırlar seninle o gider. Ama yoksa o zaman da hapı yuttuk. İşin gerçeği bu değil mi? Öyleyse bu kavga niye? Öyleyse bu insanlara yukarıdan asla tafralı bakmak niye? Bize tevazu yakışır. İnsanlara böyle yaklaşmak lazım. Onun için iki güç arasında yaşıyoruz. Bir tarafta nefis, diğer tarafta vicdan… Eğer nefsimizle mücadeleyi başaramazsak, vicdanımızın sesine kulak vermezsek kaybedenlerden oluruz. Eğer nefsin kulu olursak, bilesiniz ki mahvolduk, bittik. Ama vicdanımızın sesine kulak verirsek, o zaman doğruyu buluruz. Onun için buralarda hele hele birliğimiz, beraberliğimiz çok önemli. Hocalarıma sesleniyorum, aman bu işe çok önem verin, bu işte çok gayret gösterin. Arnavutmuş, Türkmüş, aman ayrım yok. Dayanışma içinde olalım, başarıyla götürelim. Şu topraklar üzerinde ayrılık, gayrilik olmasın.’’ dedi.

Başbakan’ın Makedonya ziyaretinde dünya barışı ve Türkiye’nin barış zeminin oluşturulmasındaki katkıları vardı. TİKA’nın Makedonya’da restorasyondan eğitime uzanan işbirliği çalışmaları da Erdoğan’ın gündem başlıkları arasındaydı.

 

Sonraki Haber

Türk Doktorlar Uganda'da Şifa Dağıtıyor

Türkiye’nin diğer ülkelerle gerçekleştirdiği işbirliği ve insani yardım faaliyetlerinde hiçbir mükerrerlik olmaması için koordinatörlük görevini başarı ile yürüten Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), Somali’den Uganda’ya, Cibuti’den Kenya’ya kadar Doğu Afrika kıtasında hayatı ve...