Haberler

03 Temmuz 2012

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Makedonya'da TİKA Projelerinin Açılışlarını Gerçekleştirdi

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ 22–23 Haziran tarihlerinde Makedonya’da TİKA tarafından tamamlanan beş projenin açılışını gerçekleştirerek; devam etmekte olan projeleri inceledi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ iki günlük Makedonya ziyareti kapsamında Başkanlığımızca tamamlanan;

Makedonya Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Dairesi Merkezi’nin tadilatı ve tefrişatı,
Üsküp Aziz Kiril ve Metodi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ek bina inşası, bina tadilatı ve tefrişatı,
Ohri Sinanuddin Yusuf Çelebi Türbesi restorasyonu ve çevre düzenlemesi,
Ohri Voska Hamamı restorasyonu ve çevre düzenlemesi,
Ohri Zeynel Abidin Paşa Tekkesi Şadırvanı’nın restorasyonu ve çevre düzenlemesi projelerinin açılış törenlerine katıldı.


Ayrıca Başbakan Yardımcısı Bozdağ Başkanlığımızca; restorasyon çalışmaları sürdürülen Üsküp Sultan Murad Hünkar Camisi’ni, yeniden inşa ettirilen Ali Rıza Efendi Anı Evleri ile inşası tamamlanmak üzere olan Gostivar Yukarı Banitsa Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu’nu ziyaret etti.

Makedonya Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Dairesi Merkezinin Tadilatı ve Tefrişatı

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Kriminal Dairesi Merkezi’nin tadilatı ve tefrişatı tamamlanan bölümünün açılışını, Makedonya Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Gordana Yankulovska ile birlikte gerçekleştirdi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Makedonya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesinde TİKA’nın büyük önem taşıdığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü “Makedonya ve Türkiye iki dost ülke. Pek çok alanda işbirliğimiz devam etmektedir. Eğitim, sağlık, kültür, turizm, ticaret ve benzeri alanlardaki ilişkilerimizin devam etmesi iki ülke arasındaki dostluğu göstermesi bakımından önemlidir. TİKA burada olduğu gibi Makedonya hükümetinin talebi doğrultusunda ortak çalışmalar yürütüyor. Bundan sonraki süreçlerde de ortak çalışmalar yürütmek bizi mutlu edecektir.”

Kriminoloji Merkezi’nin tadilatı ve tefrişatı tamamlanan bölümünün açılışını Sayın Başbakan Yardımcısı ile birlikte yapmaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirten İçişleri Bakanı Gordana Yankulovksa, Türkiye ile ortak çalışmalarının bununla sınırla kalmayacağını dile getirerek TİKA Başkanlığına teşekkür etti.

Üsküp Aziz Kiril ve Metodi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Ek Bina İnşası, Bina Tadilatı ve Tefrişatı

Başkanlığımızca tamamlanan Aziz Kiril ve Metodi Üniversitesi’nin Filoloji Fakültesi’ne bağlı Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne ek bina inşa edilmesi ile bölümün tadilat ve tefrişatı projesinin resmi açılışını gerçekleştiren Başbakan Yardımcısı Bozdağ, açılışın ardından Aziz Kiril ve Metodi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Velimir Stoykovski ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sevin Alil’den yeni yapılan bina ve bölümün çalışmaları hakkında bilgi aldı.
Açılış töreninin ardından İslam Dini Birliği’ni ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Bozdağ İslam Dini Birliği Başkanı Süleyman Recepi ile görüşme gerçekleştirdi. İslam Dini Birliği Başkanı Recepi, 1911 yılında Sultan Mehmet Reşat tarafından ziyaret edilen Sultan Murad Hünkar Camisi’ni 101 sene sonra ziyaret eden ilk Türk yetkilinin Başbakan Yardımcısı Bozdağ olduğunu ifade ederek, TİKA tarafından anılan caminin restorasyon çalışmalarının sürdürülmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Mustafa Çelebi Camisi Ziyareti

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Struga’da bulunan Mustafa Çelebi Camisi’ni ziyaret etti. Şadırvan ve avlusu yıkılmış halde olan Osmanlı eseri karşısında üzüntüsünü gizleyemeyen Başbakan Yardımcısı Bozdağ, caminin aslına uygun şekilde yeniden yapılması için Türkiye’nin her türlü maddi ve manevi desteği vereceğini belirtti.

Ohri Sinanuddin Yusuf Çelebi Türbesi Restorasyonu ve Çevre Düzenlemesi

Başbakan Yardımcısı Bozdağ Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanı Elizabeta Mileska Kançevska ile birlikte Başkanlığımızca restorasyon ve çevre düzenlemesi tamamlanan, Balkan topraklarındaki en eski yapılardan olan Sinanuddin Yusuf Çelebi’nin türbesinin açılışını yaptı. Fatih Sultan Mehmet Camisini ve cami yanında bulunan imarethaneyi inşa ve idame ettiren Yusuf Çelebi’nin restore edilen türbesi dualar ile açıldı.

Ohri Voska Hamamı Restorasyonu ve Çevre Düzenlemesi

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, daha sonra Kültür Bakanı Elizabeta Kançeska Milevska ile birlikte Başkanlığımızca restorasyonu ve çevre düzenlemesi tamamlanan 17. asırdan kalma Voska Hamamı’nı hizmete açtı. Ohri’de günümüze kadar ayakta kalabilen tek Türk hamamı olan Voska Hamamı’nda “Alaturka Şehir Giysileri” sergisi de düzenlendi.

Ohri Zeynel Abidin Paşa Tekkesi Şadırvanı’nın Restorasyonu ve Çevre Düzenlemesi

300 yıldır aralıksız olarak kültürümüzün ve geleneğimizin yaşatıldığı Zeynel Abidin Paşa Halveti Tekke ve Camisi’ni ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Bozdağ, restorasyonu ve çevre düzenlemesi Başkanlığımızca tamamlanan cami avlusunda yer alan şadırvanının açılışını gerçekleştirdi.

Ali Rıza Efendi Anı Evleri’nin Yeniden İnşası Ziyareti

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Atatürk’ün baba ocağı Merkez Jupa Belediyesi’ne bağlı Kocacık’ta coşkuyla karşılandı ve Ali Rıza Efendi’nin Başkanlığımızca yaptırılan Anı Evlerinde incelemelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Kocacık ve civar bölgelerden gelen halkın huzurunda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Makedonya’nın iki dost ülke olduğunu ve her alanda güçlü ilişkileri bulunduğunu belirterek bu ilişkilerin daha da artarak devam etmesi için her iki ülkenin ortak çabası bulunduğunu ifade etti.
Başbakan Yardımcısı Bozdağ konuşmasında şunları söyledi; “Bu ülkede yaşayan Türk toplumu ve diğer Müslüman toplumlar, iki ülke arasında en önemli köprülerdir, en önemli güç merkezleridir. Makedonya’da yaşanan iyi şeyler, sizleri mutlu eden, sevindiren güzel şeyler, Türkiye’deki yetmiş beş milyonu da mutlu eden, sevindiren hadiselerdir. Burada herhangi bir kardeşimizin gözünden bir damla yaş aksa, ayağına diken batsa bilesiniz ki yetmiş beş milyon aynı acıyı, aynı ızdırabı hisseder. Bugün, Türk tarihi ve dünya tarihi açısından son derece önemli olan, tarihin akışını değiştiren, Türkiye’yi kuran ve ezilen insanlara, mazlum insanlara sembol lider olan Mustafa Kemal Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin doğduğu yerde bulunmaktan büyük bir onur, büyük bir gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bu bereketli topraklar, tarihe yön veren, tarihte büyük izler bırakan, büyük liderlerin doğmasında ve yetişmesinde büyük katkısı olan topraklardır, Atatürk de bu liderlerin en büyüklerinden bir tanesidir. Ne mutlu sizlere ki, ne mutlu Kocacıklılara, ne mutlu Makedonyalılara ki sizin içinizden Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi bir lider yetiştiren bir baba çıkmıştır.”

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Anı Evlerinin yeniden inşası projesi şu anda TİKA’nın koordinasyonunda ve TİKA’nın üstlendiği bir proje olarak devam etmektedir. İnşallah burası önemli bir ziyaret ve turizm merkezi olacaktır” diyerek konuşmasını tamamladı.

Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanı Elizabeta Mileska Kançevska törende yaptığı konuşmada, anı evleri projesinin kısa bir sürede tamamlanacak olmasının her iki ülkenin vatandaşları için çok önemli olacağını vurguladı.

Merkez Jupa Belediye Başkanı Mazlum Hasan ise yaptığı konuşmada, projeden duyduğu memnuniyeti ifade ederek daha önce TİKA’nın gerçekleştirdiği altyapı projeleri sayesinde içme suyuna kavuştuklarını söylemiş ve bu sayede şu anda 6 bin kişinin bu projeden faydalandığını belirten Hasan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ve Makedon yetkililere gerçekleştirilen hizmetlerden dolayı teşekkürlerini sundu.

Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Bozdağ ve beraberindekiler, anı evleri inşaatını inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Gostivar Belediyesi Yukarı Banitsa Köyü Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu İnşaatının Ziyareti

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan’dan gelen milletvekilleri ve beraberlerindeki heyet Başkanlığımızca inşa edilen Yukarı Banitsa’daki Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu’nu ziyaret etti. Türklerin yoğun olarak yaşadığı Gostivar’da büyük bir coşkuyla karşılanan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Yukarı Banitsa’da civar bölgelerdeki öğrencilere de öğrenim imkânı sağlayacak, ilköğretim okulunun inşası çalışmalarını inceledi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ kendisini karşılamaya gelen halka seslendiği konuşmada, bölgede yaşayan Müslümanların ve Türklerin ülkemiz ile Makedonya arasında iki ülkeyi yakınlaştıran sağlam bir köprü görevi gördüklerini ifade etti.

Sonraki Haber

Hz. Muhammed Mustafa Camii TİKA Tarafından Yenilendi

Hz. Muhammad Mustafa Camii, Afganistan İslam Cumhuriyeti’nin başkenti Kabil’de nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu Kabil-Poli Çarhi-Celalabad caddesi yakınlarında yer alıyor. Bölge halkını Cuma namazlarında ve her gün vakit namazlarında ağırlayan cami yaklaşık 12.000 kişiye hizmet veriyor....