Haberler

13 Temmuz 2014

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler Bulgaristan'da Soydaşları ile Bir Araya Geldi

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bulgaristan’a gelen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Bulgaristan Başmüftülüğü tarafından düzenlenen iftar programına katıldı.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Bulgaristan’da soydaşları ile bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet Bulgaristan temaslarına Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliğini ziyaret ederek başladı. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet, Bulgaristan Türkiye Büyükelçisi Süleyman Gökçe’nin ev sahipliğinde düzenlenen bir çalışma toplantısına katıldı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam, toplantı öncesi yaptığı açıklamada, TİKA’nın Banya Başı Camisi’nin restorasyonuna yardım ettiğini söyledi. Bulgaristan hükümeti ile çeşitli alanlarda yürütülen projelerin olduğuna değinen TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, “TİKA olarak değişik alanlarda katkılarımız var. Bulgaristan hükümeti, dost ve kardeş Bulgaristan devleti ile çeşitli alanlarda yürütülen projelerimiz var. İki devlet arasında yapılmış olan restorasyonla ilgili protokollerin icrasıyla ilgili çalışmalarımız var. Şu anda halihazır Banya Başı Camisi’nin restorasyonu da sürmekte” diye konuştu.

Bulgaristan’ın kuzeydoğusunda Müslüman ve Türklerin yoğun olarak yaşadığı Razgrad kentinde bazı restorasyon çalışmalarına destek vermek üzere bir protokolün imzalanmasının beklendiğini belirten TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Türkiye’nin pek çok alanda komşu devlet olarak işbirliği çalışmalarının yapılması gayretlerini sürdürdüğünü ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet, daha sonra Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Adalet Bakanı Zinaida Zlatanova’yı ziyaret etti. Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Aliş Haci ile de görüşen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Sofya’da restorasyonu süren tarihi Banya Başı Camisi’ni gezdi. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler’e Bulgaristan temasları kapsamında TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Bulgaristan Türkiye Büyükelçisi Süleyman Gökçe, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Dr. Mahmut Çevik, milletvekillleri ve TİKA yetkilileri eşlik etti.

Bulgaristan’daki temaslarını tamamlayan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet Bulgaristan Başmüftülüğü tarafından düzenlenen iftar programında soydaşlarıyla bir araya geldi. İftar programında açıklamada bulunan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Bulgaristan Başmüftülüğü tarafından düzenlenen iftar programına katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Ramazan ayının hayırlara vesile olması dileğinde bulundu. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet, Bulgaristan Başmüftülüğü tarafından düzenlenen iftar programıyla Bulgaristan temaslarını tamamladı.

Sonraki Haber

Peru, Bolivya ve Guatemala'daki Çiftçilere Tarımsal Ekipman ve Teknik Yardım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Latin Amerika ülkelerinden Peru, Bolivya ve Guatemala’daki küçük ölçekli kahve üreticilerine tarımsal ekipman desteğinde bulundu. TİKA, Latin Amerika ülkelerinde gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede TİKA tarafından, Latin...