Haberler

10 Ekim 2014

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Makedonya'daki TİKA Projelerini İnceledi

Çeşitli temaslarda ve açılışlarda bulunmak üzere Makedonya’da bulunan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve beraberindeki heyet, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından restorasyonu tamamlanan ve restorasyon çalışmalarına başlanılacak olan camileri ziyaret etti.

Makedonya’daki temaslarının ikinci gününde tadilatı TİKA tarafından tamamlanan tarihi Mustafa Paşa Camisini ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Mustafa Paşa Camii’nde yaptığı açıklamada, söz konusu camiinin restorasyonu ile ilgili mutluluk duyduğunu belirtti. Restorasyonu TİKA tarafından tamamlanan Mustafa Camii’ne değinen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “Ben bu caminin eski halini biliyorum. 13 sene evvelki halini biliyorum. Bugün geldiği noktayı görüyorum ve bundan da iftihar ediyorum. Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak iftihar ediyorum. Türkiye tarihini bilen ve bundan övünç duyan birisi olarak bundan iftihar ediyorum" diye konuştu.

Tarihi Mustafa Paşa Camisi’nin 1492 yılında Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırıldığını kaydeden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “Avrupa suyu nasıl kullanacağını bilmezken, Çoban Mustafa Paşa bütün Üsküp’e suyu getirmiş ve musluklardan suyu akıtmış olan bir paşa. Sonradan sadrazam olmuş birisi. Buraya eserler bırakmış” dedi.

Makedonyalı bilim adamları ve sanatçılarla görüşme
Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Üsküp’teki Makedonya Bilim ve Sanat Akademisi’ni (MANU) ziyaret ederek akademinin bilim adamı ve sanatçı üyeleriyle görüştü. MANU Başkanı Vlado Kambovski’den akademinin çalışmaları hakkında bilgi alan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, MANU’nun Türkiye’deki dengi kurumlarla işbirliği içinde olmasından dolayı memnuniyet duyduğunu ve bu işbirliğinin devam etmesini dilediğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Makedonya temasları kapsamında Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski ile bir araya geldi. Hükümet binasındaki görüşmeye, Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Poposki de katıldı. Görüşmenin ardından Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, başkent Üsküp’teki temasları çerçevesinde şehir merkezinde bulunan Osmanlı eserlerinden Arasta, Alaca, Muratpaşa camileri ile Kapan Han ve Kurşunlu Han’ı ziyaret etti ve yetkililerden bilgi aldı.

Ziyaretlerin ardından Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, gazetecilere Makedonya Başbakanı Gruevski ile yaptığı görüşmeyi değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, TİKA Makedonya’da hem restorasyon hem de proje destekleme çalışmaları yürüttüğünü belirterek, bu çalışmaların gelecekte de devamı konusunda Başbakan Gruevski ile mutabık oldukları ifade etti.

Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov ile dün gerçekleştirdikleri görüşmede ele aldıkları Medeniyetler İttifakı Projesi kapsamında da Üsküp Türk Çarşısı’nda verilecek bir yerin restore edilmesi ve bu yerin birlikte kullanımı konusundaki görüşlerini Başbakan Gruevski ile de paylaştığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Makedonya’daki kültürel faaliyetlerin, restorasyon faaliyetlerinin daha ileriye götürülmesi için görüşlerini ifade ettiklerini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Türkiye ile Makedonya arasındaki ilişkilerin mevcut seviyesini yeterli bulmadıklarını belirterek, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin daha ileri boyutlara taşınabileceğini, ticaret hacminin ve Türk yatırımlarının arttırılabileceğini dile getirdi.

Makedonya’da Pirinç Üretiminin ve Kalitesinin Arttırılması Projesi
Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, TİKA tarafından 2013-2014 yıllarında Makedonya’da pirinç üretimi ve kalitesini arttırmak, Türk pirinç çeşitlerinin uygulamalı tanıtımını gerçekleştirmek amacıyla hayata geçirdiği "Makedonya’da Pirinç Üretiminin ve Kalitesinin Arttırılması Projesi"nin tamamlanması dolayısıyla düzenlenen programa katıldı. Üsküp’teki Stone Bridge Hotel’de düzenlenen programda konuşan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Makedonya ile Türkiye’nin hem geçmişten gelen iyi ilişkilere sahip hem de bugün çok ciddi şekilde işbirliği içerisinde hareket eden iki dost ülke olduğunu söyledi.

Makedonya’daki çalışmaların önemli ayaklarından birini de TİKA’nın oluşturduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, TİKA’nın Makedonya’da bu kadar meşhur olduğunu görmekten dolayı memnuniyet duyduğunu kaydetti. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Makedonya’yı son olarak 13 yıl önce ziyaret ettiğini belirterek, geçen süre zarfından Makedonya’nın kaydettiği gelişmeden dolayı memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Proje kapsamında Türk pirinç çeşitlerinin tohumlarının ıslah edilmesinin ve bu tohumlarla Makedonya’da Türk pirinci yetiştirilecek olmasının gurur verici olduğunu kaydeden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, "Bu projeden daha da önemli olan, Türkiye ile Makedonya arasında çok somut alanlarda işbirliği yapılabilecek potansiyelin var olduğudur" dedi.

Projenin kapanışı dolayısıyla düzenlenen programa ayrıca, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, Makedonya Devlet Bakanı Furkan Çako, Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Elena Goşeva, akademisyenler, Makedonya Tarım, Ormancılık ve Su İşleri Bakanlığından üst düzey yetkililer katıldı. Programın ardından Türkiye Makedonya Büyükelçiliği tarafından düzenlenen yemeğe katılan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve beraberindeki heyet Makedonya’daki temaslarının ikinci gününü tamamladı. Makedonya’daki temaslarında Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’a, AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, CHP İstanbul Milletvekili Celal Dinçer, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik ve Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül de eşlik etti.

Sonraki Haber

Makedonya'da Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu Hizmete Açıldı

Makedonya’da nüfusunun tamamına yakınını Türklerin oluşturduğu Plasnitsa Beldesi’nde tadilatı ve donanımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca yapılan Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş tarafından hizmete açıldı. TİKA Makedonya’da gerçekleştirdiği...