Haberler

15 Şubat 2017

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak TİKA’nın Ev sahipliğinde Basın Kuruluşlarıyla Buluştu

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Basın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nda (TİKA) bir araya geldi.

Toplantıda TİKA'nın çalışmaları hakkında bilgi veren Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Türkiye'nin son yıllarda dış yardımlar bakımından dünyada en etkin ülkelerden biri olduğunu söyledi. Kaynak, Türkiye'nin 2015 itibarıyla 3,9 milyar dolar dış yardım yaptığını belirterek, "Bu rakamlara sivil toplum kuruluşlarımızın, TİKA'nın ya da Dışişleri Bakanlığının koordinasyonu dışında doğrudan yaptığı yardımlar, özel sektörümüzün yardım ve yatırımlarıyla çok uluslu kuruluşların yardımları ve katkıları ilave edilince bizim tahminimiz 5 milyar doları bulan bir dış yardım ya da dış kalkınma yardımları koordine ediyoruz." diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Kaynak, 2015 verilerine göre milli gelirinin binde 37'sini acil insani yardımlara harcayan Türkiye'nin, yapılan çalışmalar neticesinde dünyanın en cömert ülkesi olduğunu kaydetti. Kaynak, TİKA faaliyetlerinin belirli alanlarla sınırlı olmadığına işaret ederek, başta gıda, eğitim, sağlık, barınma, mesleki eğitim, restorasyon, hayvancılık ve tarım desteği gibi ihtiyaç görülen her alanda çalışma yapıldığını anlattı. TİKA'nın, yılda ortalama 2 bin proje hayata geçirdiğine dikkat çeken Kaynak, insani ihtiyaçların dışındaki kalıcı yatırım desteklerinin, yardım yapılan ülkenin ekonomisine, kalkınmasına ve sosyal problemlerine fayda sağladığını dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı Kaynak, TİKA'nın Afrika dışında, Balkanlar, Orta Asya ve Orta Doğu'da da çalışmalar yürüttüğünü ifade ederek, "Biz yaptığımız yardımları söylemeye, anlatmaya gayet mahcup bir ifadeyle yaklaşırken 5 koli gıda yardımı gönderen ve bunun için tören yapan ülkeler olduğunu hatırlıyoruz. Bunlar utanılacak hadiselerdir." dedi. Güney Amerika'ya da yardım ve destek faaliyetleri yürüttüklerini anlatan Kaynak, Kolombiya'da yaşanan iç savaş sonucu eğitim alanında geri kalan Orejon'da bir Türk okulu inşa ettiklerini anlattı.

2 Binden Fazla Çocuğa "Tavşan Dudak" Tedavisi

Başbakan Yardımcısı Kaynak, Orta Asya'da bulunan pek çok Türk mirasını ihya ettiklerini ve bu coğrafyadaki ülkelerle sağlık alanında da işbirliği çalışmaları yaptıklarını dile getirerek, "Moğolistan'da Türklerin ilk yazılı kaynağı olarak bilinen eserlerin sergilenmesi için Bilge Kağan Müzesi'ni kurduk. Özbekistan'da da önemli çalışmalar yapılıyor. Özbekistan Sağlık Bakanlığı ile birlikte 2009 yılından beri 'Tavşan Dudak' diye tabir edilen rahatsızlık nedeniyle 2 binden fazla çocuk muayene ve tedavi edildi. TİKA belli bir program çerçevesinde ilk önce muayene sonra Türkiye'ye getirip ameliyatlarını yapıyor." ifadesini kullandı.

Dış yardımlar konusunda TİKA'nın yanı sıra Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) da destekleri olduğunu anlatan Kaynak, "Çok büyük, adeta soykırıma varan uygulamalar gösterilen Arakan'da Rohingya Müslümanlarına TİKA ile AFAD'ın 500 bin dolarlık pirinç ve zeytin yağı dağıtımı oldu, yaklaşık bir ay önce. Büyük bir açlık çekiyorlar. Myanmar'daki Budist yönetim sadece TİKA'nın faaliyetlerine imkan veriyor. Geçen, su ve sanitasyon için yine 1 milyon dolarlık bir yardımı ben imzaladım, AFAD bütçesinden. TİKA ile beraber orada öncelikle eğitim gören çocukların okullarında ve sonrasında köy evlerinde temiz içme suyuna kavuşmaları için." şeklinde konuştu.

Kaynak, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Gazze'de inşası devam eden Filistin Dostluk Hastanesi'nin ne zaman açılacağının sorulması üzerine Kaynak, İsrail ile ilişkilerin sadece Gazze temelli olmadığını aktararak, Kudüs'te de Türkiye'yi ilgilendiren çok fazla tarihi ve kültürel eserin bulunduğuna işaret etti. Kaynak, Filistin Dostluk Hastanesi'nin inşaatında herhangi bir sıkıntı bulunmadığını, bina içerisindeki teçhizatlarının alımı ve kurulumu gerçekleştikten sonra hastanenin açılacağını dile getirdi. Kudüs'e ziyaret gerçekleştireceğini belirten Kaynak, "Bu sene İstanbul'da Cumhurbaşkanımızın himayesinde 'Vakıflar Haftası'nı 'Kudüs'teki Osmanlı Vakıfları' temasıyla toplayacağız." dedi. 

Sonraki Haber

IV. Danışma Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak çeşitli kamu kurum ve kuruluşların temsilcilerin katılımıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nda (TİKA) düzenlenen Danışma Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yurt dışı kalkınma ve acil insani yardımlarının her geçen gün...