Haberler

14 Ekim 2019

Başkent Podgoritsa’da Yenilenen Osmijeh Anaokulu Eğitime Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenen ve donanımı sağlanan Osmijeh Anaokulu, T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu ve Karadağ Milli Eğitim Bakanı Damir Šehović’in katılımları ile açıldı.

Yenilenen Osmijej Anaokulu’nun açılış törenine T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu, Karadağ Milli Eğitim Bakanı Damir Šehović, T.C. Karadağ Büyükelçisi Songül Ozan, TİKA Karadağ Program Koordinatörü Muhammed Ünal, okulda görevli öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu; Türkiye ve Karadağ’ın her alanda işbirliğinin güçlendirilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini ve bunun yanında gerçekleştirilen açılış törenleri ile iki ülke arasındaki yakınlığın meyvelerinin alındığını ifade etmiştir. Kasapoğlu: “Hem tarihi ortak bağlarımızı güçlendireceğimizi hem de geleceğe matuf gençlerimizi kurulan bağların geliştirilmesi için yetiştireceğiz” dedi.  Ülkemizin tüm kurumları ile güzel işbirlikleri gerçekleştirdiğini ve bugün de TİKA aracılığı ile donanımı ve tefrişatı gerçekleştirilen anaokulunun açılışının da ayrı bir mutluluk olduğunu ifade eden Kasapoğlu, güzel, modern ve güvenli bir ortamda 130 çocuğumuzu bünyesinde barındıran anaokulunun hayırlı olmasını dileyerek, projenin gerçekleştirilmesinde katkı sunan herkese teşekkürlerini sundu.

Karadağ Milli Eğitim Bakanı Damir Šehović ise okul öncesi kurumların koşullarının iyileştirilmesi için sürekli çalıştıklarını ve bu kapsamda TİKA'nın desteğiyle onarılan anaokulunun aynı zamanda çocuklara yönelik modern ekipmanlar ile donatıldığı ifade etti. “TİKA sayesinde artık bu anaokulu çocuklar için daha güvenli ve güzel bir eğitim yuvasına dönüşmüştür. Ülkenin kuzeyinde yer alan Rojaye şehrinde bir anaokulunun inşaatına başladıklarını ve bu sene içinde üç anaokulu inşaatına daha başlamayı planlıyoruz” dedi.  Šehović, TİKA’nın kurulduğu 2007 yılından beri Karadağ’da eğitim alanında yaklaşık 95 proje geliştirdiğini ve bunun için minnettar olduklarını aktardı.

Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da bulunan Osmijeh Anaokulu, 1952 yılında inşa edildi. Tarihi bir öneme sahip olan anaokulunda 2-6 yaş aralığında toplam 130 öğrenciye okul öncesi eğitim hizmeti sunuluyor. Eğitim altyapısının iyileştirilmesi ve kapasitenin geliştirilmesi için okulun ihtiyaç duyduğu yenileme ve donanım TİKA tarafından sağlandı. Ayrıca proje kapsamında okul bahçesine park kurulumu da gerçekleştirildi.

 

 

 

 

Sonraki Haber

TİKA Meslek Edindirme Kursunu Bitiren Afganistanlı Kadınlar Sertifika Aldı

Afganistan'da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) Faryab vilayetinin Andhoy ilçesinde 6 ay önce açtığı meslek edindirme kursunu bitiren Afgan kadınlar sertifikalarını aldı.  TİKA, Afganistanlı kadınların meslek edinmeleri ve sosyal hayat kazanımlarının sağlanması amacıyla projeler...