Haberler

04 Mayıs 2015

Benin'e Ambulans ve Tıbbi Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Batı Afrika ülkelerinden Benin’de bulunan Karimama şehri sağlık ocağına 1 adet ambulans ve tıbbi ekipman desteğinde bulundu.

Batı Afrika ülkelerinden Benin’e TİKA’nın çeşitli alanlarda yaptığı destekler devam ediyor. 2012 yılında Benin Cumhurbaşkanı Boni YAYİ’nin ülkemizi ziyareti ile başlayan diplomatik ilişkiler, Benin Pamukçuluğu Destekleme Projesi, Benin Çömlekçilik Projesi, Beninli Genç Diplomatların Eğitimi gibi çok yönlü projelerle meyvelerini vermeye ve iki ülke arasında tesis edilen dostane ilişkileri pekiştirmeye devam ediyor.

TİKA tarafından ülkenin kuzey bölgesinde yer alan Karimama şehri sağlık ocağına hibe edilen 1 adet ambulans ve muhtelif tıbbi ekipman, yöre halkının sağlık sorunlarına büyük ölçüde çözüm sağlayacak.

Benin Dışişleri Bakanlığı binasında yapılan ambulans ve tıbbi ekipman hibe törenine T.C. Kotonu Büyükelçisi Turgul Kural, Benin Sağlık Bakanı Prof. Dorothee A. Kınde- Gazard ve TİKA yetkilileri katıldı. TİKA uzmanı Dr. Mehmet Yazgan, Benin’de sağlık sektörüne yapılan bu yardımın, iki ülke arasında dostane ilişkilerin pekiştirilmesine katkı sağlayacağını belirtti.

T.C. Kotonu Büyükelçisi Turgul Kural da, Benin’de yakın zaman öncesinde açılan Büyükelçiliğin, TİKA ve THY gibi kuruluşlarla bir sinerji oluşturarak, ülkeler arası ilişkilerin her yönde geliştirilmesine katkı sağlayacak olmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Benin Sağlık Bakanı Prof. Dorothée A. KINDE-GAZARD ise, Benin Halkı adına, TİKA’nın özellikle sağlık alanında yapmış olduğu katkılara teşekkür ederek, bundan kısa bir süre önce Ebola salgınına karşı koruma amaçlı olarak Türkiye tarafından hibe edilen ilaç ve ekipmanın tam zamanında temin edildiğini ve bu sayede salgından fazla etkilenilmediğini belirtti.

Bakan KINDE-GAZARD, törene katılanlara, yakın bir gelecekte Adjohoun şehrinde TİKA tarafından bir sağlık ocağı inşa edileceğinin de müjdesini vererek, Türkiye’nin Benin halkına her alanda yapmakta olduğu teknik yardımın, ülke kalkınmasında önemli bir payı olduğunu ve bunun Beninli yetkililer tarafından asla unutulmayacağını söyleyerek, Türk halkına teşekkür etti.

TİKA tarafından hibe edilen ambulans ve diğer tıbbi ekipman daha sonra Bakanlık imkânlarıyla, Kotonu’dan Karimama’ya sevkedilerek, Sağlık Ocağı Müdürlüğüne teslim edildi.

 

Sonraki Haber

Karadağ Bona Fide Kadın Sığınma Evi'ne Donanım Desteği

Karadağ’ın kuzey bölgesinde yer alan Plevlija şehrinde bulunan şiddet mağduru ve kimsesiz kadınların barınma ve meslek sahibi olmasını sağlayacak Bona Fide Kadın Sığınma Evi’ne, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından donanım desteği verildi....