Haberler

05 Ekim 2023

“Bir Yol Bir Kuşak; Göç, Turizm ve Ekonomi Politik” Sempozyumuna, TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Necmettin Erbakan Üniversitesi iş birliğinde Taşkent Alfraganus Üniversitesi ev sahipliğinde “Bir Yol Bir Kuşak; Göç, Turizm ve Ekonomi Politik” başlıklı uluslararası sempozyum gerçekleştirildi.

Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te düzenlenen sempozyumun açılış törenine, T.C. Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar, TİKA Taşkent Koordinatörü Ali Rıza Tezcan, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, Alfraganus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammadismoil Maxmudov ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Açılışta söz alan Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Zorlu sempozyumun, geçmişi konuşarak geleceği kurgulamak için büyük bir fırsat sunduğuna dikkat çekti.

Alfraganus Üniversitesi’nin Rektörü Mahmudov, sempozyumun amacının dünya tecrübesini öğrenmek ve eğitimimize dâhil etmek olduğunu, ayrıca katılımcılardan sadece bildiri sunmalarını değil, aynı zamanda öğrencilerle de buluşarak söyleşi yapmaları istendiğini belirtti.

15 farklı ülkeden 500’e yakın uluslararası ölçekte farklı disiplinlerden gelen bilim insanları ve araştırmacıların katıldığı sempozyumda, İpek Yolu'nun sunduğu zenginlikler ve fırsatlar tartışıldı.

Sempozyumda; küreselleşme sürecinde ekonomik ilişkiler, turizmde yeni gelişmeler, çağdaş bilimde beden eğitimi, yapay zekânın eğitime katkısı, tarih ve felsefe, inovasyon araştırmalar, mimarlık ve tasarım, dil ve kültür başlıklı panellerde çok sayıda bildiri sunuldu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Pakistan'ın Deprem Altyapısının İyileştirilmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İslam Kalkınma Bankası (IsDB), TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) iş birliğinde hayata geçirilen “Türkiye-Pakistan Meteoroloji Bölümünün Deprem Altyapısın...