Haberler

02 Haziran 2016

Bişkek’te Onkoloji Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Kırgızistan Sağlık Bakanlığı Milli Onkoloji Merkezi’nin Mamografi Bölümünde eğitim programı düzenlendi.

TİKA tarafından Kırgızistan Sağlık Bakanlığına bağlı Oş ve Bişkek’te bulunan Mamografi merkezlerine 2014 yılında temin edilen mamografi cihazlarının güncel ayarları yapılarak, cihazların ileri düzey kullanım teknikleri eğitimi verildi. Radyolog Doktor Hacı Uzun ve Radyoloji Teknisyeni M. Mutlu Calip tarafından verilen eğitimler Bişkek Milli Onkoloji Merkezinde gerçekleştirildi.

Söz konusu eğitime Bişkek ve Oş şehirlerindeki Mamografi Merkezlerinde çalışan doktor ve teknisyenler katıldı. Bişkek Onkoloji Merkezi Başkanı ve katılımcılar düzenlenen tanışma toplantısında Türkiye ile sağlık alanındaki işbirliğinin gelişmesinden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Düzenlenen eğitim programı kapsamında; dijital mamografi cihazının meme kanseri teşhisindeki uygulamaları ve çekim tekniklerinin etkin kullanılması konuları pratik uygulamalarla gösterildi. Ayrıca mamografi incelemelerinin raporlanması, temel standartlar ve uluslararası raporlama sistemi örneklerle açıklanarak meme tarama programları için ileriye yönelik projeksiyonlar sunumu yapıldı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Nepal’deki Müslüman Kadınlara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Nepal’in başkenti Katmandu’da faaliyet gösteren Nepal Muslim Women Welfare Society’ye 400 kadına meslek edindirmelerinde yardımcı olmak üzere ekipman ve malzeme desteğinde bulunuldu. 2015 yılında yaşanan depremin yarattığı...