Haberler

05 Ocak 2018

Bosna Hersek Bağımsız Sendikaları Birliği Hizmet Binası TİKA Tarafından Yenilendi

Bosna Hersek’te en büyük işçi birliklerinden biri olan Bağımsız Sendikaları Birliği hizmet binası HAK-İŞ ve MEMUR-SEN’in katkıları ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilendi.

TİKA, Bosna Hersek’te gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bosna Hersek’te farklı sektörlerde birçok projeyi hayata geçiren TİKA, Bosna Hersek’te en büyük işçi birliklerinden biri olan Bağımsız Sendikaları Birliği hizmet binası HAK-İŞ ve MEMUR-SEN’in katkıları yenilendi.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında binada uzun yıllardan beri tadilat görmeyen yapılar onarılarak, donanımları yenilendi. Söz konusu projenin açılış töreni T.C. Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan,  MEMUR-SEN Başkanı Ali Yalçın, Bağımsız Sendikaları Birliği Başkanı İsmet Bayramoviç, TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin, Türkiye Saraybosna Misyonu Temsilcileri, Bosna Hersek Meclis Yetkilileri ve çok sayıda davetlinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Bağımsız Sendikaları Birliği Başkanı İsmet Bayramoviç yaptığı konuşmada, binanın tarihi önemini vurgulayarak kendileri için çok önemli olan bu binanın yapımında emeği geçen Türk kurum ve kuruluşlarına teşekkür etti. Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan konuşmasında; yapılan yatırım ve ortaya konan hizmetlerle projede gelinen noktanın başlangıçtaki hedefin iki katı olduğunu dile getirerek, sendika binasının Bosna Hersekli işçilere ait olduğunu belirtti.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ise gelir dağılımı adaletinin sağlanması konusunda hayati öneme sahip olduğunu değerlendirdikleri sendikaların gelişmesinin önemine değinerek, projenin hem Bosna Hersek'teki emekçiler hem de Türkiye’de emek mücadelesi veren konfederasyonların birlikte hareketi açısından önemli bir proje olduğunu dile getirdi.

TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin, kurulduğu 1992 yılından bugüne 23000 proje hayata geçiren TİKA’nın Bosna Hersek’te neredeyse tüm kurum kuruluşlarla proje gerçekleştirdiğini ve bu projenin sendikal yapılarla yapılan ilk proje olmasının kendilerini ayrıca mutlu ettiğini belirtti.

T.C. Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç ise Bosna Hersek'in Türk halkının gönlünde her zaman çok özel bir yeri olduğunu belirterek, TİKA'nın 22 yıl boyunca ülkenin bütününü kapsayacak şekilde projeler geliştirdiğini belirtti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Vietnam’da 12 Anaokuluna Su Arıtma Sistemi

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Vietnam Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi (SUSDEC) işbirliğinde Vietnam’ın Ninh Thuan, Dak Nong ve Nghe An bölgelerinde bulunan 12 anaokuluna su arıtma sistemi kuruldu. TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda...