Haberler

18 Temmuz 2014

Bosna Hersek'e Sağlık Alanında Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da yer alan Saraybosna Üniversitesi Klinik Merkezi Çocuk Cerrahisi Bölümüne Ürodinami cihazı desteğinde bulunuldu.

TİKA Bosna Hersek’te gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bosna Hersek’te özellikle sağlık alanında önemli projelere imza atan TİKA tarafından Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da yer alan Saraybosna Üniversitesi Klinik Merkezi Çocuk Cerrahisi Bölümüne Ürodinami cihazı desteğinde bulunuldu. Saraybosna Üniversitesi Klinik Merkezi Çocuk Cerrahi Bölümü’ne TİKA tarafından temin edilen ürodinami cihazı, idrar kesesinin işlevinde bazı bozuklukları olan çocuklarda kalıcı ve geri dönüşümü olmayan böbrek hasarının oluşmaması için zamanında ve doğru tanının konulması noktasında katkı sağlayacak. Söz konusu cihazla, hastalarda olası bir böbrek rahatsızlığında diyaliz makinalarına sürekli olarak bağlı kalma ve belirli bir zaman sonra böbrek naklini zorunlu hale getiren durumları ortadan kaldırılabilmek mümkün olabilecek.

Çocuklarda kalıcı ve geri dönüşümü olmayan böbrek hasarının oluşmaması için zamanında ve doğru tanının konulmasına katkı sağlayacak cihazın teslimi nedeniyle Saraybosna Üniversitesi Klinik Merkezi’nde düzenlenen törene, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr.Mahmut Çevik, Klinik Merkezi Müdürü Prof. Dr. Damir Aganoviç, Çocuk Cerrahi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Adnan Hacımuratoviç, TİKA yetkilileri ve hastane personeli katıldı. Törende konuşan Saraybosna Üniversitesi Klinik Merkezi Müdürü Prof. Dr. Aganoviç, projenin TİKA’nın Bosna Hersek’te uyguladığı ilk sağlık projesi olmadığını, klinik merkezi olarak daha önce de TİKA ile işbirliği yaptıklarını söyledi.

TİKA tarafından temin edilen ürodinami cihazının kendileri için son derece önemli olduğuna işaret eden Saraybosna Üniversitesi Klinik Merkezi Müdürü Prof. Dr. Aganoviç, ’’10 yıldır bu cihazı almaya çalışıyorduk, ancak maliyeti yüksek olduğu için alamıyorduk” diye konuştu. Cihazın özellikle çocuk hastalarda kullanılacağını anlatan Saraybosna Üniversitesi Klinik Merkezi Müdürü Prof. Dr. Aganoviç, erken teşhisle hastalıkları tedavi etmeyi hedeflediklerini kaydetti. Cihazın günümüzdeki en modern cihaz olduğunu belirten Saraybosna Üniversitesi Klinik Merkezi Müdürü Prof. Dr. Aganoviç, gelecekte de TİKA ile işbirliğini sürdürmek istediklerini söyledi.

Çocuk Cerrahi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hacımuratoviç de Bosna Hersek’te ürolojik hastalıklarların tedavisi ile ilgilenen en büyük sağlık kurumunun Saraybosna Üniversitesi Klinik Merkezi olduğunu belirterek, temin edilen cihazın kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. Sadece Saraybosna’dan değil, ülkenin dört bir yanından gelen hastaları burada tedavi ettiklerini ifade eden Çocuk Cerrahi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hacimuratoviç, sağlık ve eğitim alanlarında TİKA ile işbirliğine devam edeceklerini, kurumun gelişmesi ve büyümesi için buna ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, yakın zamanda ülkede yaşanan felaketten dolayı muzdarip olanlara geçmiş olsun dileklerini iletirken, felakette hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi. TİKA olarak sadece sağlık alanında projeler hayata geçirmediklerini belirten TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Çevik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, sellerden etkilenen bölgelerde de diğer Türk kurumlarıyla birlikte ilk yardım faaliyetlerine de katıldıklarını hatırlattı.

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Çevik, klinik merkezine temin edilen cihazın hastalıkların teşhis ve tedavisinde önemli rol oynayacağını ifade ederek, “Gözyaşının rengi ve ırkı yoktur. Bizim için önemli olan budur. Bu cihaz, ülkenin farklı kesimlerinden gelen çocukların tedavisi için kullanılacak” dedi. Törenin ardından, TİKA yetkilileri ve hastane personeli ürodinami cihazının yerleştirildiği odayı ziyaret etti. Klinik Merkezi Müdürü Aganoviç, cihazın kullanımı hakkında yetkililere bilgi verdi.

Sonraki Haber

Doğu Makedonya Valandova ve Doyran Bölgesinde Arıcılara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Makedonya’da Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi kapsamında Doğu Makedonyalı vatandaşlara arı ile arıcılık araç ve gereçleri desteğinde bulunuldu. Doğu Makedonya halkının sosyal ve ekonomik olarak kalkınmalarına destek vermek ve arıcılık...