Haberler

15 Nisan 2014

Bosna Hersek'te TİKA Faaliyetleri Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Bosna Hersek’te gerçekleştirilen Saraybosna Üniversitesi Türkoloji Bölümü Kurumsal Kapasite Geliştirme Projesi ve Bosna-Hersek İslam Birliği’ne Bağlı Radyo Bir’e Teknik Kapasite Geliştirme Projesi’nin açılışı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki temasları kapsamında, TİKA projelerinin açılışını yaptı. Balkanların en eski Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinden biri olan Saraybosna Üniversitesi Felsefe Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Kürsüsü bünyesinde uygulanan kurumsal kapasite geliştirme projesinin açılış törenine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve beraberindeki heyet, Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız, Federal Kültür ve Spor Bakanı Salmir Kaplan, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Eski Üyesi ve Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı İvo Komşiç, birçok yerel kurum ve kuruluş temsilcisi, Üniversite ve TİKA yetkilileri katıldı.

Törende açıklamalarda bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, üniversitenin, iki ülkenin ilişkilerinin gelişmesine sebep olan birçok türkoloğun yetişmesine katkı sağladığını söyledi. Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç’in sözlerinden alıntı yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “İki halkın birbirini tanıması, yakınlaşması ancak birbirlerinin literatürlerini tanıması ve takip etmesiyle mümkün olur” dedi.

“Bizler aynı kültürün çocuklarıyız” diyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Osmanlı bir Türk devletiydi. 22 Boşnak Sadrazama, yani dönemin başbakanına sahip olan Osmanlı bir Boşnak devletidir, tıpkı bir Hırvat, bir Sırp ve bir Arap devleti olduğu gibi. Osmanlı çok büyük bir kültürün bir araya gelmesi, insanlığın bir araya gelmesiydi. Burada, Osmanlı’nın ardında bıraktığı muhteşem bir tarihi coğrafya ve medeniyet görüyorum” dedi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve beraberindeki heyet TİKA tarafından hazırlanan hediyeleri Türkoloji öğrencilerine verirken projeden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

Bosna Hersek Kültür ve Spor Bakanı Kaplan da Türkiye’den gelen her türlü yardım ve desteğin Bosna Hersek için son derece değerli olduğunu ifade ederek, TİKA’ya Bosna Hersek’te uyguladığı projeler ve destekleri dolayısıyla teşekkür etti.
Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı Komşiç ise TİKA başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün resmi ve sivil kurumlarıyla Bosna-Hersek’e yönelik olarak gerçekleştirdiği faaliyetlerden memnuniyet duyduğunu bu çalışmaların artarak devamını dilediğini kaydetti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci daha sonra, Bosna Hersek İslam Birliği’ne bağlı Radyo Bir’e TİKA tarafından sağlanan teknik ekipmanın teslim törenine katıldı. Ülkenin en çok dinlenen ilk beş radyosu arasına girmeyi başaran ve yayınlarında ayrıca Türkçe müzik ve programlara da yer veren Radyo Bir’in daha geniş bir coğrafyaya ulaşmasını ve yayın kalitesini arttırmayı hedefleyen proje kapsamında ihtiyaç duyulan teknik malzeme ve ekipmanlar TİKA tarafından temin edilerek düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Törenin ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bosna Hersek Reis-ul Uleması Hüseyin Kavazoviç ile bir araya geldi. Bosna Hersek Reis-ul Uleması Kavazoviç görüşmede,Türkiye’nin sadece Bosna Hersek için değil, tüm Balkan ülkeleri için de önemli bir ülke olduğunu, daha iyi bir konuma gelmesi için dua ettiklerini ifade etti. Bosna Hersek’teki kültürel mirasın ayağa kaldırılmasının yanı sıra, eğitim, sağlık ve daha birçok alanda projeler üreten TİKA’ya teşekkür eden Bosna Hersek Reis-ul Uleması Kavazoviç, İslam Birliği bünyesinde yayın yapan Radyo Bir’e yapılan teknik donanım desteğinin kendileri için hayati öneme sahip olduğunu dile getirdi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise görüşmenin ardından Saraybosna’nın en eski camilerinden olan ve önümüzdeki günlerde TİKA tarafından restorasyon çalışmaları başlatılacak olan Fatih Sultan Mehmed Camii’ni ziyaret etti ve Cami hakkındaTİKA yetkililerinden bilgi aldı. Bosna Hersek’te açılış programlarını ve temaslarını tamamlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Türkiye’ye döndü.

Sonraki Haber

Türkmenistan'da Eğitime Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Aşkabat İlköğretim Okulu ve Anadolu Lisesi’ne bilgisayar, teknik donanım, okul araç gereçleri desteğinde bulunuldu. TİKA faaliyet gösterdiği ülkelerde eğitim alanında kapasitenin artırılmasına yönelik çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda...