Haberler

08 Ağustos 2015

Burkina Faso'da 100 Bin Moringa Oleifera Ağacı Yetiştirilmesi Projesi Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Belwet Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen 100 bin Moringa Oleifera Ağacı Yetiştirilmesi Projesi kapsamında Moringa Oleifera ağaçlarının zarar görmeden yetişmesi çerçevesinde ekipman desteğinde bulunuldu. 

Burkina Faso’ da Moringa Oelifera Ağacı ürünleri, gıda sektörü başta olmak üzere pek çok sektörde kullanılıyor. Bu kapsamda Belwet Derneği ve TİKA işbirliğinde gerçekleştirilen 100 bin Moringa Oleifera Ağacı Yetiştirilmesi projesi çerçevesinde, Moringa ağacından elde edilecek ürünlerin işlenerek, özellikle okul çağındaki iyi beslenemeyen çocuklara besin takviyesi olarak dağıtılması ve çölleşme tehdidi ile karşı karşıya bulunan ülkenin, ağaç dikimi sayesinde çölleşme ve erozyon ile mücadelesine destek olunması hedefleniyor. Söz konusu projeden yaklaşık 3000 kişi faydalanıyor.

Söz konusu proje kapsamında TİKA tarafından ilk etapta Burkina Fasolu yetkililere, tohum, gübre ve ekipman desteğinde bulunuldu. Moringa Oelifera tohumundan elde edilen fidanlar 300 hektar alanda ve 75 okul bahçesine dikimi gerçekleştirildi. Bu kapsamda 10 hektar alanda Burkina Fasolu Çocuklar ve Soma Şehitleri Hatıra Ormanı oluşturuldu.

Projenin 3.aşamasında Moringa Oelifera yapraklarının kurutulması ve öğütülmesi için Belwet derneğine 8 adet kurutma makinası, 8 adet öğütme makinası ve alet-ekipmanları (40 ar adet sulama ve ilaçlama pülverizatörleri, maske, koruma gözlüğü, el arabası, çapa, eldiven, işleme kapları) TİKA tarafından düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Projenin 4. aşamasında Moringa Oelifera ürünlerinden (yaprağı, meyvesi ve kabukları) yağ elde edilmesi için ekstraksiyon makinasının alımı gerçekleştirildi. Ayrıca Burkina Fasolu Çocuklar ve Soma Şehitleri Hatıra Ormanında yeterli ve tasarruflu sulama yapılabilmesi için damlama sulama sistemlerinin teslimi yapıldı.

Söz konusu Moringa fidanlarının yetiştirildiği arazi yabani hayvanlarca tahrip edildiği için çevrenin tellerle çevrelenmesi durumu söz konusu oldu. Bu kapsamda TİKA tarafından demir, çimento, tel örgü malzemelerin temini yapılarak Burkina Faso Büyükelçisi Nihat Civaner, Burkina Faso Konsolosu Cavidan Yılmaz ve TİKA yetkilileri tarafından Belwet Derneği’ne teslim edildi. Belwet çalışanları tarafından Burkina Fasolu Çocuklar ve Soma Şehitleri Hatıra Ormanı çitlerle çevrilerek, ağaçların sağlıklı büyümesi sağlanacak. L’Association Belwet Derneği adlı sivil toplum kuruluşunun kurucusu ve Başkanı, Larlé Naaba Tigré, proje kapsamında verilen destek için Türkiye Cumhuriyeti’ne ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti. 

Sonraki Haber

Moğol Sayıştay Denetçilerine Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle Türkiye Sayıştay Başkanlığı’ndan gelen 2 uzman denetçi Moğolistan’ın Başkenti Ulanbator’da, 50 Moğol denetçisine yönelik Performans Denetimi Eğitimi verdi. TİKA, Moğolistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsam...