Haberler

16 Aralık 2016

Burundi’de Hayvancılık TİKA ile Canlanıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Uluslararası Hayvancılık Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde Burundi Tarım Bakanlığında görevli 8 veteriner hekime yönelik Türkiye’de uygulamalı eğitim programı düzenlendi.

TİKA ve T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uzmanlarından oluşan bir heyet Burundi’de incelemelerde bulundu ve hayvancılık alanında Türkiye tarafında sağlanabilecek katkılar hususunda projelendirme çalışmaları gerçekleştirmişti. Söz konusu çalışmalar akabinde ilk etapta Burundi Ulusal Suni Tohumlama Merkezi’ndeki personelin teknik kapasitelerinin arttırılması amacıyla merkezde çalışan veteriner hekimler için ülkemizde eğitim programı düzenlenmesi planlandı.

Bu çerçevede Burundi Ulusal Suni Tohumlama Merkezi personeli başta olmak üzere Burundi’nin farklı bölgelerinde görevli olan veteriner hekimler Türkiye’ye davet edildi. TİKA ve Uluslararası Hayvancılık Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından organize edilen eğitim projesi kapsamında Lalahan’da bulunan tesislerde büyükbaş ve küçükbaş hayvanların yetiştirilmesi; yem üretim ve depolama; sığırlarda embriyo üretimi, depolanması ve nakli ile suni tohumlama uygulamaları konularında teorik ve uygulamalı eğitim verildi.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı Polatlı Tarım İşletmesine yapılan teknik gezide ise modern sağmal hayvan ahırları, sağım sistemleri ve sürü yönetimi programları ve uygulamaları, küçükbaş hayvanlar için ağıl, sağım sistemleri ve hububat tohumlarının üretimi, depolanması ve paketlenmesi konularında ülkemizdeki uygulamalara dair bilgi verildi.

Ayrıca hayvan hastalıklarının teşhis aşamalarının ve hayvanlara uygulanan aşıların üretim süreçlerinin uygulamalı olarak gösterilmesi amacıyla Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü ziyaret edildi. Hayvan tanımlama işlemleri hakkında bilgi vermek amacıyla sektörde faaliyet gösteren bir firma ziyaret edilerek hayvan kayıt sistemleri ve küpe üretimi aşamaları incelendi.

Eğitim programı süresince hayvancılık alanında her iki ülkedeki ve dünyadaki yeni yaklaşımlar ile hayvancılık politikaları konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu. Eğitim programı sonunda katılımcılara sertifika verildi. Devam etmesi öngörülen proje ile Burundi’de hayvan hastalıkları ile mücadele, modern usullerle hayvan yetiştiriciliği ve suni tohumlama alanlarında nitelikli personel ihtiyacının giderilerek hayvancılık sektörünün gelişmesine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA Tunus Üniversitesine Türk Dili ve Tarihi Laboratuvarı Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tunus’un en köklü devlet üniversitelerinin başında yer alan Tunus Üniversitesi’nin Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi’ne Türk Dili ve Tarihi Laboratuvarı kuruldu. Tunus’un en köklü devlet üniversitelerinin başında...