Haberler

25 Ekim 2021

Çad’da Türk Derneği Tarafından Yaptırılan Okul ve Cami’ye TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Çad’da Dosteli Derneği tarafından yürütülen Konya Kültür Merkezi projesi kapsamında yaptırılan Abdülhamit Han Camii ve Sanabil Al-Marifa Okuluna donanım desteği sağladı.

Destek kapsamında okul malzemeleri, öğretmen masa ve sandalyeleri, sınıf yazı tahtaları ve 200 adet öğrenci sırası Çad’lı öğrencilerin kullanımına sunuldu. Proje kapsamında ayrıca kültür merkezinin camisine halı, ses sistemi ve havalandırma sistemi desteğinde bulunuldu.

Başkent Encemine’nin 8. Bölgesinde gerçekleştirilen törenle, “Sanabil Al-Marifa” okulunun yeni binası hizmete açıldı.

Tören Çad Mili Eğitim Bakanlığı Devlet Sekreteri, Yüksek İslam Konseyi Temsilcisi, Baladi Vakfı Müdürü ve TİKA Çad Koordinatörünün katılımlarıyla gerçekleşti.

Törende Dost Eli Derneği’nin yerel partneri olan Baladi Derneği’nin Başkanı Yahya Abdulaye Abakar, 400 öğrenci kapasiteli okulda ülkesini seven mühendis, öğretmen ve doktor adayları yetiştirmek istediklerini belirterek, TİKA’nın projeye verdiği donanım desteği için teşekkür etti.

TİKA Çad Koordinatörü Melih Mücahid Ateş ise, TİKA’nın Çad’da eğitim ve üretimi desteklemeye büyük önem ve öncelik verdiğini belirterek, Çad’da farklı alanlarda 90’dan fazla kalkınma projesi gerçekleştirdiklerini belirtti. Ateş, Matbaa Projesi, Çad-Türk Dostluk Külliyesi Projesi ve Tarım Meslek Lisesi gibi önemli eğitim projeleri hakkında bilgi verdi.

Çad Milli Eğitim Bakanlığı Devlet Sekreteri de konuşmasında, Türkiye ve Çad ilişkilerinin Fransız sömürgesinden de önce mevcut olduğunu ve köklü bir geçmişe dayandığını belirterek Türk Devleti ve TİKA başta olmak üzere, tüm Türk halkına Çad’a verdikleri destek için teşekkür etti.

 

Sonraki Haber

Mozambikli Kadınların Güçlendirilmesine TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Maputo Ulusal Kadın Cezaevi Genel Müdürlüğü İşbirliğinde, Başkent Maputo’da bulunan Maputo Ulusal Kadın Ceza Evine uygulamalı sera bahçesi kurdu. Toplam 300 kadın mahkumun bulunduğu Maputo Ulusal Kadın Ceza...