Haberler

24 Aralık 2019

Cezayir’de Geleneksel Sanatlara TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Cezayir’de geleneksel sanatları icra eden ustalara malzeme desteğinde bulundu.

Cezayir valiliğine ait olan çarşıda geleneksel sanatları icra eden ve Anamil Wa Assala Derneği (Parmak Uçları ve Asalet) çatısı altında toplanan 18 sanat atölyesine TİKA tarafından malzeme desteği sağlandı. Seramik, bakır, gümüş işçiliği, minyatür ve çömlekçilik alanlarında sanatçıların ihtiyaç duyduğu malzemeler TİKA tarafından temin edildi.

Cezayir'de geleneksel el sanatlarının yavaş yavaş kaybolduğunu belirten dernek yetkilileri TİKA’nın bu desteği sağlamasının kendileri için hayati bir önem taşıdığını, temin edilen malzemelerin geleneksel sanatların, atölyelerinde gençlere yönelik eğitimler verilerek, gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir etki sağlayacağını belirterek bu desteğin devam etmesi temennisinde bulundular.

Geleneksel el sanatlarını icra eden sanatkârların bir araya gelerek oluşturduğu Anamil Wa Assala Derneği geleneksel el sanatlarını yeniden canlandırmak düşüncesiyle 2020 yılında ulusal ve uluslararası fuarlara katılmayı amaçlıyor. Bu amaçla 2020 El Sanatlarını Canlandırma Projesini hayata geçirmek için dernek tarafından çeşitli çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmalara 2020 yılı içerisinde de TİKA tarafından destek verilmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Irak'taki 15 Türkmen Okuluna Kırtasiye Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Irak'ın Erbil kentindeki 15 Türkmen okulunda eğitim gören öğrencilere çanta ve kırtasiye malzemesi yardımında bulundu. TİKA Irak Koordinatörü Cüneyt Esmer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl Irak'ta faaliyetleri...