Haberler

30 Ocak 2014

Cezayir'de Türkoloji Bölümü ve Barbaros Hayrettin Paşa Kütüphanesi'nin Açılışı Gerçekleştirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından onarımı yapılarak teknik ekipmanları temin edilen Cezayir-2 Üniversitesi Türkoloji Bölümü ve Barbaros Hayrettin Paşa Kütüphanesi hizmete açıldı.

Cezayir ve Türkiye arasındaki bağların güçlendirilmesi kapsamında TİKA tarafından onarımı ve teknik ekipmanları sağlanan Cezayir-2 Üniversitesi Türkoloji Bölümü ve Barbaros Hayrettin Paşa Kütüphanesi’nin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Kütüphaneyi, Türkoloji bölümüne kazandıran TİKA tarafından, iki ülke arasındaki tarihi miras Barbaros Hayrettin Paşa’nın yaşadığı topraklarda anılması sağlandı. Kütüphanenin açılmasıyla, Yabancı Diller Fakültesi bünyesindeki bölümler içerisinde Türkoloji bölümü kendisine ait kütüphanesi olan tek bölüm oldu.

TİKA, Yunus Emre Enstitüsü ve Cezayir-2 Üniversitesi işbirliğinde faaliyete geçen Türkoloji Bölümü ve Barbaros Hayrettin Paşa Kütüphanesi’nin açılış törenine, Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi Adnan Keçeci, Cezayir-2 Üniversite’si Rektörü Prof. Dr. Hamid Hamisi, TİKA Ortadoğu ve Afrika Daire Başkanı Dr. Enver Arpa ve Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Şaban Çobanoğlu katıldı.

Törende açıklamalarda bulunan Cezayir-2 Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamisi, Osmanlı’dan bu yana devam eden ortak kültürün Türkoloji bölümünün açılmasıyla daha ileriye taşınacağına inancım tam olduğunu söyledi.

Türkiye Cezayir Büyükelçisi Keçeci de Barbaros Hayrettin Paşa’nın iki ülke arasındaki değerine vurgu yaptıktan sonra, ’’Burada tarihi bir olaya tanıklık ediyoruz. Türkoloji bölümünün açılması, 500 yıllık ortak tarihi olan iki ülke arasındaki ilişkilerin daha ileri bir safhaya taşınmasıdır” diye konuştu.

Türkoloji Bölümü Başkanı Prof.Dr. Şekip Binhafri ise bölümün 85 öğrenciyle 2 ay önce eğitim hazırlıklarına başladığını belirterek, söz konusu bölümün açılışında desteklerini esirgemeyen TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

Sonraki Haber

Dost ve Kardeş Ülkelerin Polisine Eğitim Desteği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, 2013 yılında gerçekleştirdiği uluslararası eğitim işbirliği projeleriyle dünyanın dört bir yanından 816 polise eğitim programı düzenledi. TİKA öncülüğünde 2013 yılında gerçekleştirilen uluslararası eğitim işbirliği projeleriyle 15 ülkeden 816 polise...