Haberler

05 Ağustos 2016

Cibuti’den Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk Halkına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Cibuti Kalkınma ve Sokak Çocuklarını Koruma Derneği’ne (ADPEB) gıda ve donanım desteğinde bulunuldu. Gıda ve malzemelerin teslim törenine katılan Cibutili vatandaşlar 15 Temmuz’da Türkiye’de FETÖ terör örgütünce gerçekleştirilen darbe girişimine tepki gösterip, Türk halkı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a desteklerini dile getirdi.

TİKA tarafından ADPEB işbirliğinde, Cibuti sokaklarında yaşayan yetim, sahipsiz ve yoksul yaklaşık 150 çocuğa Ramazan Bayramı vesilesi ile bayramlık giysi yardımında bulunulmuştu.

Cibuti sokaklarında yaşayan yetim, sahipsiz ve yoksul çocuklara yönelik projelerine devam eden TİKA tarafından sokak çocuklarına dağıtılmak üzere temin edilen malzemeler düzenlenen törenle ADPEB yetkililerine teslim edildi.

Cibutililerden Türk Halkına ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Destek

TİKA tarafından gerçekleştirilen projenin teslim törenine Cibuti İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Siraj Ömer Kamil, Cibuti İçişleri Bakanı M. Hassan Ömer Muhammed Burhan’ın 1. Başdanışmanı Muhammet Kayyat, ADPEB Merkez Müdürü Saada Moumin Soubagleh, TİKA Cibuti Koordinatörü Mikail Taşdemir ve çok sayıda Cibutili vatandaş katıldı. Cibutili vatandaşlar 15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişimine tepki gösterdi. Cibutililer 15 Temmuz şehitleri ve Türk halkı için dua ederek, yaralılara acil şifalar diledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türk halkının darbecilere karşı onurlu duruşunu takdir ettiklerini belirten yetkililer, her daim Türk devletine ve halkına müteşekkir olduklarını vurguladı.

 

ADPEB Merkez Müdürü Saada Moumin Soubagleh, TİKA’nın ve Türkiye’nin sağlamış olduğu destekten dolayı çok mutlu olduklarını, özellikle sokaklarda hayat mücadelesi vermeye çalışan birçok fakir ve sahipsiz çocuğun faydalandığı merkezde, çocukların sağlıklı beslenmesi, kaliteli hizmet alması bakımından, yapılan yardımın değerine paha biçilmesi zor olduğunu kaydetti. ADPEB Merkez Müdürü Saada Moumin Soubagleh, merkezden hizmet alan çocukların ve ailelerin yüzlerini güldürmeye çalıştıklarını, yeni kurulan bir dernek oldukları için bu yardımların düzenli hale gelmesi için gayret ettiklerini ifade etti.

TİKA Koordinatörü: “Darbe girişimi yardımları durdurmayacak, aksine daha çok çalışacağız”

TİKA Cibuti Koordinatörü Taşdemir ise yaptığı konuşmada yapılan işbirliği ve dayanışmadan dolayı ve yüzleri gülen çocukların mutluluklarının kendilerini de mutlu ettiğini belirtti. TİKA Cibuti Koordinatörü Taşdemir, ihtiyaç sahiplerine yönelik yardımların artarak devam edeceğini belirterek, TİKA’nın yetim çocuklara her zaman el uzatacağını söyledi. Türkiye’de yaşanan 15 Temmuz Darbe Girişiminden dolayı, yapılan yardımların kesintiye uğramayacağını, bilakis artarak ve hızla devam edeceğini vurgulayan TİKA Cibuti Koordinatörü Taşdemir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cibuti halkına selamlarını ileterek, Cibuti halkının Türk Halkı ve Devleti’nin yanında olduğundan dolayı teşekkürlerini bir kez daha aktardı. 

Cibuti İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Siraj Ömer Kamil de, TİKA Ofisinin Cibuti’de yeni açılmasına rağmen çok büyük işlere imza attığını belirterek, Türk ve Cibuti halklarının gerçek dost ve kardeş halk toplulukları ve güçlü tarihi bağlarının olduğunu söyledi. Türkiye’de yaşanan FETÖ darbe girişimini şiddetle kınadıklarını ifade eden Cibuti İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Siraj Ömer Kamil, ülke ve devlet olarak, Türk halkı ve devletinin yanında olduklarını şehit olanlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa ve Türk Halkına ve Devletine başsağlığı taziyelerini ilettiğini söyledi.

Yoksul ve fakir çocukların faydalandığı merkeze yapılan gıda ve donanım desteğinin çok yerinde ve faydalı bir yardım olduğunu belirten Cibuti İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Siraj Ömer Kamil, yeni kurulan derneğin talebi üzerine yeni hizmet binası için arazi tahsis edeceklerini, binanın yapımı için TİKA’dan destek beklediklerini söyledi. Cibuti İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Siraj Ömer Kamil, yoksul ve yetim çocukların yüzlerini güldüren TİKA’ya ve Türkiye’ye bir kez daha çok teşekkür ettiğini söyleyerek konuşmasını tamamladı.

 

Sonraki Haber

15 Temmuz Şehitlerinin Hatırası Moldova GökOğuz Yeri’nde Yaşatılacak

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moldova GökOğuz Yeri Vulkaneşti şehrinde yaptırılan parka 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminde hayatını kaybeden şehitlerimiz anısına 15 Temmuz Şehitlerini Anma Parkı adı verildi. TİKA tarafından tamamlanan proje...