Haberler

02 Şubat 2015

Dakar Bölgesel Kadın Eğitim ve Destek Merkezi Hizmete Açıldı

Senegal’de, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından donanımı sağlanan Bölgesel Kadın Destek ve Eğitim Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Senegal’in başkenti Dakar’ın Parcelles Assainies banliyösünde yaşayan; eğitimsizlik ve maddi imkânların yetersizliği nedeniyle toplumda dezavantajlı konumda bulunan kadın ve genç kızların sosyo-ekonomik açıdan gelişmelerine katkı sağlayan faaliyetler gerçekleştimek ve onlara meslek edindirmek için kurulan, donanımı TİKA tarafından gerçekleştirilen, Bölgesel Kadın Destek ve Eğitim Merkezi’nin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Açılış törenine Senegal Kadın ve Aile Bakanı Marieme Sarr, TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er, Türkiye’nin Dakar Büyükelçisi Nilgün Erdem Arı ve üst düzey yetkililer katıldı.

TİKA Başkan Yardımcısı Er törende yaptığı açıklamada Türkiye’nin 2002’de yardımlarının 85 milyon dolar olduğunu, 2013’de ise bu rakamın 3.3 milyar dolara ulaştığını, bu yardımın yüzde 31’inin ise Afrika’ya gerçekleştiğini söyledi. TİKA’nın Senegal’de eğitim alanında anaokulundan üniversite seviyesine kadar eğitim kurumlarına yardım ettiğine dikkati çeken TİKA Başkan Yardımcısı Er, sağlık alanında da bir çok hastaneye ekipman desteği sağlandığını belirterek, son yapılan eğitim hibesiyle Dakar’ın banliyösünde yaşayan kadınların meslek edinerek, ekonomik katma değer yaratmasının beklendiğini kaydetti.

Kadın ve Aile Bakanı Marieme Sarr ise yardımlardan dolayı Türkiye’ye teşekkür ederek, TİKA’nın bugüne kadar Senegal’de yaptığı çalışmalardan ve eğitime sağladığı katkıdan övgüyle bahsetti.

Kadınların eğitimi konusunun önemine de değinen Kadın ve Aile Bakanı Sarr, özellikle kadınlara günlük hayatta ekonomik olarak katkı sağlayacak meslek edindirme kursu hizmetinin Senegalli kadınlara katkı sağlayacağını anlattı.

Daha sonra biçki, dikiş, aşçılık, kuru gıda üretimi, el sanatları, bilgisayar ve ofis hizmetleri gibi konularda eğitim verecek merkezi gezen Kadın ve Aile Bakanı Sarr, TİKA Başkan Yardımcı Er ve diğer yetkililerden bilgi aldı. 

Sonraki Haber

Taşkent Kemik İliği Nakil Merkezi Doktorlarına Türkiye’de İleri Düzey Tıp Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Özbekistan Sağlık Bakanlığı işbirliğinde yürütülen Özbekistan’da Kemik İliği Nakil Merkezinin Kurulması Projesi kapsamında Özbekistan’da lenfomalı hastalarda hemopoetik kök hücre nakillerinin başlatılması için Kemik İliği Nakil Merkezi’nde...