Haberler

29 Temmuz 2013

Doğu Bosna Srebrenitsa Tarım Projeleri Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Srebrenitsa Merkezli olarak Doğu Bosna’da üç aşamalı olarak uygulanan Doğu Bosna Tarımsal Kalkınma Projesi 7 adet 300 kilogram kapasiteli kurutma makinelerinin dağıtımıyla tamamlandı.

Bosna Hersek’te 1992-1995 savaşı sırasında topraklarından uzaklaştırılan ve mülteci olarak yaşamlarını sürdüren Boşnak nüfusun savaş öncesi yaşadıkları topraklara geri dönüş sürecine destek olmayı hedefleyen Doğu Bosna Tarımsal Kalkınma Projesi’nin ilk ayağı Mart ayında gerçekleştirilmişti. Söz konusu projenin ilk ayağı Bratunac, Zvornik, Miliçi, Vlasenica, Rogatica, Vişegrad, Han Pijesak ve Jepa’da yaşayan toplam 287 aileye 23 çeşit tarla ve bahçe tohumu dağıtımı ile tamamlanmıştı.

Projenin ikinci ayağı ise Mayıs ayı içerisinde 3 adet traktörün dağıtımı ile gerçekleştirilmişti. Projenin üçüncü ve son ayağını oluşturan tarımsal verimliliği artırmaya yönelik mekanizasyon desteği içeren, 7 adet meyve, sebze kurutma makinesi Srebrenitsa Belediyesi işbirliğinde Potoçari Anma Merkezinde gerçekleştirilen törenle çiftçilere ulaştırıldı. Kurutma makinelerinin teslim edilmesi dolayısıyla Potoçari Soykırım Anıt Odasında düzenlenen törene, TİKA yetkilileri, Srebrenica Belediyesi temsilcileri ve çiftçiler katıldı. Geri dönüşü teşvik ve ailelerin ekonomik tutunumuna destek olmak amacıyla gerçekleştirilen Doğu Bosna Srebrenica Tarım Projeleri’nin son ayağı olan kurutma makinelerinin teslim töreni akabinde çiftçilerle birlikte köylere kadar gidilerek makinelerin dağıtımı gerçekleştirildi.

Kurutma makinelerinin temini ile yaş olarak tüketilemeyen ve pazara götürülene kadar kayba uğrayan meyve ve sebzeler kurutularak iç ve dış piyasaya sürülebilecek ve bölgede yaşayan ailelerin gelir düzeyinin iyileştirilmesine katkı sağlanacak. Bratunac’ın Burnica Köyü’ne dönen ailelerden 4 çocuk sahibi çiftçi Vehid Dediç senelik 10 ton meyve üretimi gerçekleştirdiğini fakat bunun önemli bir kısmının pazara ulaştırılamadan çürüdüğünü ifade etti. Çiftçi Vehid Dediç, TİKA tarafından kendisine hibe edilen kurutma makinesiyle yıllık 2.5 ton civarında kuru meyve temin edebileceğini ve bunun ailesinin yıllık geçimini sağlayacak bir miktar olduğunu kaydetti.

Sonraki Haber

Kırgızistan'da Yetimhane Binasının Açılışı Yapıldı

Kırgızistan’da Orta Asya Caşlar Fonuna ait Isık Köl Bölgesi Balıkçı şehrinde bulunan 200 çocuğa barınma, iaşe ve eğitim hizmetleri verecek olan yetimhane binasının inşaatı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından verilen malzeme desteğiyle tamamlandı....