Haberler

03 Mayıs 2016

“Dostluk İçin Bir Ağaç da Sen Dik”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) Afganistan’da başlattığı “Dostluk İçin Bir Ağaç da Sen Dik” projesi kapsamında 5000 çam ağacı fidanı dikildi.

TİKA Mezar-ı Şerif PKO ve Aybek İl Çevre Koruma Müdürlüğü, Semengan Vilayeti Aybek ilinde ağaç dikimi kampanyası gerçekleştirdi. İl Çevre Müdürlüğünün talebi üzerine Sultan Kudbettin Aybek’in adıyla anılan şehirde 5000 çam fidanı dikildi. 

Semengan yeni valilik binası, merkez sosyal parkı, Kadınlar Parkı, okullar, ilçe merkezleri, belediye tesisleri, merkez sokak kenarları, Emniyet Müdürlüğü,  karakollar, ordu kampları, şehir merkezindeki camiler, medreseler, Semengan Üniversitesi ve diğer idari tesislerin bahçe ve yol kenarlarına çam fidanları dikildi. Kampanyaya bölge halkı yoğun ilgi gösterdi. Semengan Valiliği tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanları kampanyaya dahil etti. Aybek ili sokak ve caddelerinde yüzlerce insan ellerinde çam fidanlarıyla bir hafta boyunca bu seferberliğe ortak oldular. Öğrencilerin gruplar hailde dikim alanlarına geldiği ve sevinçle çam fidanlarını diktikleri gözlendi.

Semengan Valisi Muhammed Haşim Zarı, Aybek ilinde ilk kez böyle bir kampanya yapıldığını ve bu kampanyayı gerçekleştiren TİKA’ya ve Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür ettiklerini ilettiler. Afganistan’da birçok programda olduğu gibi kampanya dualarla başlatıldı. Semengan Valiliğine bağlı müdürlüklerin idari heyetinin tamamının katıldığı fidan dikimi sırasında birçok kanaat önderi, çeşitli şura heyetleri, il şura vekilleri de hazır bulundular.

TİKA Mezar-ı Şerif Program Koordinatörü Zeki Bulduk, Semangan Vilayetinde yapılan bu kampanyanın öncesinde TİKA olarak Yardım Kampanyası da yaptıklarını ve sosyal projelerle Semengan’da yeni çalışmalar yapmaya devam edeceklerini belirtti.

Ağaç dikmenin hem dini olarak hem de tabii gereklilik olarak önemine vurgu yapan Bulduk, köklü dostluk bağları olan iki ülkenin bir ağacın kök salması gibi dostluğunun daima yüreklerde kök salacağını söyledi. Taht-ı Rüstem diye bilinen, ilk ateşgedelerin olduğu bölgeye 400 fidanın dikilmesiyle kampanya sona erdi.

Sonraki Haber

CTE ve TİKA İşbirliğinde Türkiye’nin Tecrübesi Yurtdışına Taşınacak

T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü (CTE) ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) arasında ceza infaz kurumlarının bilgi birikimi ve deneyiminin diğer ülkelerle paylaşılması amacıyla düzenlenen işbirliği protokolü imzalandı. T.C. Adalet...