Haberler

09 Mayıs 2018

Drenas’ın Geleceğine TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kosova’nın bağımsızlığının 10.yılında, Kosova Savaşından 19 sene sonra, savaş sürecinde en çok zarar gören bölgelerin başında gelen Drenas bölgesindeki Ardhmeria Kreşi’ni yenileyerek hizmete açtı.

Kosova’da 1982 yılından bu yana eğitim veren ve Drenas’taki tek belediye kreşi olan Ardhmeria Kreşi 9 ay – 6 yaş arasında 97 öğrenciye hizmet sunuyor. 2001 yılından bu zamana kadar hiçbir tadilat ve donanım desteği sunulmayan kreşteki Arnavut çocukların, daha sağlıklı ve güvenli koşullarda eğitim alabilmeleri için TİKA tarafından destek sağlandı.

TİKA tarafından gerçekleştirilen projenin açılış programı T.C. Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Drenas Belediye Başkanı Ramiz Lladrovci yanı sıra belediye müdürleri, öğretmenler ve velilerinin katılımları ile gerçekleştirildi

T.C. Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç da açılış töreninde yaptığı konuşmada, TİKA’nın Kosova ve Dünyanın her tarafında kalkınma projeleri gerçekleştirdiğini geleceğimizin teminatı olan çocukların eğitim aldıkları bu kreş projesinin açılışında bulunmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Drenas Belediye Başkanı Ramiz Lladrovci ise, bu güzel işbirliğinden dolayı T.C. Priştine Büyükelçisi, TİKA Kosova Koordinatörü ve çalışanlarına Drenas Belediyesine yapmış oldukları güzel işler için memnuniyetini dile getirdi. Özellikle kreşin kötü durumda olduğunu ve söz konusu projenin kaçınılmaz olduğunu ifade eden Lladrovci, desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekürlerini iletti. Lladrovci, önümüzde ki dönemde de Kosova genelinde Büyükelçlik ve TİKA ile işbirliklerinin geniş bir kapsamda devam etmek istediklerini belirtti.

Ardhmeria Kreşi Müdürü Minira Halılaj yaptığı konuşmada, TİKA tarafından donanımı ve tadilatı gerçekleştirilen kreşin açılışında bulunmaktan dolayı gururlu olduğunu ifade ederek TİKA’nın ilk ziyareti esnasında kendilerine Drenas’ta ki çocukların Priştine’de ki çocuklarla aynı şartlar da okuması gerektiğini ifade etti. TİKA’nın da göründüğü üzere Drenaslı çocuklara bu şartları sağladığını ifade eden Halılaj, kendi adına, çalışanlar, veliler ve öğrenciler adına TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

Tunus’ta Jandarma ve Emniyet Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde Tunus Emniyet ve Jandarma Teşkilatı personeline yönelik Tunus’ta Atış Eğiticisi Yetiştirme Kursu düzenlendi. Türkiye ile güvenlik işbirliği içerisinde olan dost ülkelerin emniyet...