Haberler

20 Nisan 2016

Dünyanın Dört Bir Yanından Genç Diplomatlar, TİKA’yı Ziyaret Etti

Dış İşleri Bakanlığı Akademi Başkanlığı tarafından düzenlenen “Uluslararası Genç Diplomatlar Programı” çerçevesinde Türkiye’ye gelen 64 kişilik heyet Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nı (TİKA) ziyaret etti.

Bu yıl 22.si gerçekleştirilen “Uluslararası Genç Diplomatlar Programı”  kapsamında TİKA’yı ziyaret eden genç diplomatlara yapılan sunumda, TİKA’nın kalkınma yardımı öncelikleri ve 5 kıtada yaklaşık 100’den fazla ülkede sürdürdüğü projeler hakkında bilgi verildi.

Doğu Güney Asya Pasifik ve Latin Amerika (DOGAL) Daire Başkanı Dr. Rahman Nurdun’un katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda genç diplomatlar, “TİKA Faaliyetleri ve Kalkınma Yardımları” konulu sununun ardından söz alarak Türkiye’ye gelmekten ve programa katılmaktan duydukları mutluluğu dile getirdiler.

Karadağ’dan katılan genç bir diplomat TİKA’nın ülkesindeki faaliyetlerini yakından takip ettiğini ve ülkesi adına minnettar olduğunu belirtti. Genç Diplomatlar Eğitim Programına 1992 -2015 döneminde birçok ülkeden 700’den fazla diplomat eğitim aldı. Programa Orta Asya, Balkan, Latin Amerika, Afrika ile Uzak Asya ve Pasifik ülkelerine yönelik açılım politikaları doğrultusunda, 64 ülkeden 64 diplomatın katılımı sağlandı.

Söz konusu program vasıtasıyla katılımcı ülkelerin Dışişleri Bakanlıklarında Türkiye’yi gerçek anlamda tanıyan diplomat sayısının arttırılması hedefleniyor. Zaman içinde geleneksel hale gelen eğitim programları, uluslararası alanda saygın bir yer edindi. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistan’da Terör Mağduru Ailelere Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’ın Kuzey bölgelerinden terör örgütlerinin zulmünden kaçarak Afganistan’ın kültür ve ticaret şehri Herat’a sığınan 240 ailelere 37 ton gıda yardımında bulundu. Afganistan’ın kuzey bölgelerinde terör örgütlerinin saldırılarından kaçarak...