Haberler

23 Haziran 2017

Dünyanın En Cömert Ülkesi Yine Türkiye

Küresel İnsani Yardım 2017 Raporu'na göre,  Türkiye ABD’nin ardından 2016’da en çok insani yardım yapan ikinci ülke oldu. İnsani yardımların milli gelire oranında ise % 0,75’lik oranla Türkiye bir kez daha “Dünyanın En Cömert Ülkesi” unvanını elde etti.

2016 yılında 47 ülkedeki 164,2 milyon insan  iç çatışmalar, doğal afetler ve kuraklık gibi krizlerden dolayı insani yardıma muhtaç durumda. Bunların çeyreğinden fazlası ise yalnızca üç ülkede yer alıyor: Yemen, Suriye ve Irak.

2016 yılı öncül verilerine göre Türkiye, ABD’nin ardından 6 milyar $ insani yardım tutarıyla en çok insani yardım yapan ikinci donör ülke oldu. Türkiye’yi İngiltere, Almanya, AB kurumları, İsveç ve Japonya takip ediyor.

Türkiye insani yardımlarını ikiye katladı

Türkiye’nin insani yardımları, bir önceki yıla göre % 119’luk rekor bir artış kaydetti.

İnsani yardımların milli gelire oranında ise % 0,75’lik oranla Türkiye bir kez daha “Dünyanın En Cömert Ülkesi” unvanını elde etti.

2016 yılında toplamda 27,3 milyar dolar tutarında insani yardım yapıldı. Türkiye ise tek başına bu rakamın yüzde 22’sini (5’te birinden fazlasını) karşıladı.

Raporu hazırlayan Kalkınma İnisiyatifi Kuruluşu, istatistiklere yer verirken Türkiye’nin bu başarısını, “insani yardımların çoğunun Suriyeli mültecilere yapıldığı” gerekçesiyle karşılaştırılabilir olmadığı şeklinde değerlendirerek Türkiye’yi tablolarda farklı renklerle göstermek suretiyle gölgelemeye çalışsa da, dünyanın her yerinde mazlum ve yardıma muhtaç insanların yanında olan ülkemiz, bir kez daha insani yardımlar alanındaki üstün gayretini ispatlamıştır.

Türkiye’nin yardım eli TİKA mazlum coğrafyalarda

56 ülkede 58 Ofisi ile dünyanın dört bir yanında eğitimden sağlığa, tarım ve hayvancılıktan idari ve sivil altyapıların geliştirilmesi, uzman eğitimleri, su-sanitasyon gibi birçok alanda uzun vadeli ve kalıcı projeler gerçekleştiren TİKA insani yardım faaliyetleri ile de birçok coğrafyada Türkiye’nin yardım elini mazlum coğrafyalara ulaştırıyor.

TİKA küresel düzeyde terörün yol açtığı mağduriyetleri gidermek amacıyla Sri Lanka’dan Somali’ye Nijer’den Irak’a kadar birçok ülkede projeler gerçekleştiriyor. TİKA bu yıl içerisinde Açlık ile mücadele eden Somali, Yemen , Sudan, Güney Sudan, Irak, Filistin başta olmak üzere Kolombiya’dan Myanmar’da kadar birçok ülkede ihtiyaç sahiplerine gıda, ilaç ve temel ihtiyaç malzemesi ulaştırdı.

Ramazan ayında insani yardım faaliyetlerine hız veren TİKA, Brezilya’dan, Myanmara, Somali’den Yemen’e, Makedonya’dan Endonezya’ya kadar yaklaşık 70 ülkede özellikle yetimlere yönelik, iftar, gıda ve temel ihtiyaç maddesi dağıtımını içeren programlar düzenledi. 

Sonraki Haber

Endonezya’da 500 Çocuğa İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Endonezya Cakarta Büyükelçiliği işbirliğinde Endonezya’nın Açe Eyaleti ile başkent Cakarta’da olmak üzere iki ayrı yetimhanede yaklaşık beş yüz çocuğa iftar verildi. Türkiye Cakarta Büyükelçisi Mehmet Kadri Şander...