Haberler

26 Ekim 2016

Duşanbe Türkiye Türkçesi Eğitim Öğretim Merkezi’ne Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından T.C. Duşanbe Büyükelçiliği’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Duşanbe Türkiye Türkçesi Eğitim Öğretim Merkezi’ne (TÖMER) donanım desteği verildi.

TİKA tarafından gerçekleştirilen projeyle, Duşanbe Türkiye Türkçesi Eğitim Öğretim Merkezi’ne donanım desteğinde bulunuldu. TİKA tarafından gerçekleştirilen söz konusu projeyle dil laboratuvarı yenilenerek, etkin Türkçe öğretiminin altyapısı güçlendirildi.

1995 yılından itibaren faaliyette olan Duşanbe Türkiye Türkçesi Eğitim Öğretim Merkezi’nde T.C. Milli Eğitim Bakanlığı personeli olan 5 öğretmen tarafından yılda yaklaşık 800 öğrenciye çeşitli seviyelerde Türkçe öğretiliyor.

Tacikistan’da nitelikli işgücünün artırılmasına katkı sağlayan Türkçe öğrenimi, iki ülke halkının birbirini daha yakından tanımasına da imkân sağlıyor. Duşanbe Türkiye Türkçesi Eğitim Öğretim Merkezi yetkilileri TİKA tarafından gerçekleştirilen donanım desteğinin önemine değinerek, söz konusu işbirliklerinin devam etmesi temennisinde bulundular. 

Sonraki Haber

TİKA’nın Duha Türklerine Desteği Devam Ediyor

Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’a yaklaşık 1000 km mesafedeki, Duha Türklerinin yoğun olarak yaşadığı Tsagaannuur ilçesinde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle Duha Türkleri Araştırma Merkezi ve Müze binası kuruldu. Ayrıca TİKA tarafından Duha Türklerinden...