Haberler

13 Mart 2017

Ekvador Eğitim Bakanı Yardımcısı Herrera “Türk halkına teşekkür mesajı yolluyorum"

Ekvador Eğitim Bakanı Yardımcısı Miguel Herrera, ülkesinde geçen yıl meydana gelen depremin ardından Türkiye'nin yaptığı yardımlara ilişkin, "Bize zor anlarımızda iyi niyetle yardım ve iş birliği elini uzatan Türk halkına teşekkür mesajı yolluyorum." dedi.

Ekvador Eğitim Bakanı Yardımcısı Miguel Herrera,  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Ekvador Eğitim Bakanlığı arasında yapılan işbirliği protokolünün imza töreninin ardından açıklamalarda bulundu. Ekvador'da geçen yıl 650'den fazla kişinin hayatını kaybettiği depremin ardından Türkiye'nin yaptığı yardımlardan ülke olarak razı olduklarını ifade eden Herrera, "Bize zor anlarımızda iyi niyetle yardım ve işbirliği elini uzatan Türk halkına teşekkür mesajı yolluyorum." diye konuştu. Herrera, TİKA ile eğitim alanında imzaladıkları işbirliği protokolüne ilişkin olarak da Türkiye'nin bu alandaki yardım niyetinin ve teklifinin çok önemli olduğunu söyledi.

"Türkiye'nin eğitimde öne çıktığını ve Ekvador'un da ilgilendiği çalışmalar yaptığını biliyoruz." diyen Herrera, iki ülke arasındaki tecrübe paylaşımıyla eğitim politikalarını güçlendirmeyi umduklarını belirtti. Herrera, protokolün ülkeler arasındaki işbirliğinin artırılmasını ve birbirlerini tanımalarını sağlayacağını dile getirdi.

Türkiye'yi ziyaret ettiğini ve iyi tanıdığını vurgulayan Herrera, Türk halkını da Ekvador'u ziyaret etmeye davet etti. Herrera, etrafındaki herkese Türkiye'ye gitmelerini tavsiye ettiğini söyledi. Türkiye'nin turizmde daha çok öne çıkmış şehirlerini veya Akdeniz kıyılarını değil de Anadolu şehirlerini görmeyi tercih ettiğini dile getiren Herrera, İstanbul'dan Ankara'ya oradan da Trabzon'a geçerek Karadeniz kıyılarını gezdiğini belirtti. Diyarbakır ve Şanlıurfa'ya da gittiğini söyleyen Herrera, "Peygamberler şehri" olarak bilinen bu şehrin tarihini bildiğini ve çok etkileyici bulduğunu ifade etti.

Türkiye'de çok iyi vakit geçirdiğini söyleyen Herrera, "Türkiye’yi yalnızca bir ülke olarak beğenmiyorum, Türk halkını da harika buluyorum. İyilikle dolu bir karakteri var." dedi.

İşbirliği protokolü

Eğitim ve araştırma alanında karşılıklı proje geliştirmeyi, teknik ve idari konularda iş birliğini amaçlayan protokol, TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin ile Herrera tarafından imzalandı. Ekvador Eğitim Bakanlığında düzenlenen imza töreninde, Türkiye'nin Quito Büyükelçisi Korkut Güngen, TİKA Bogota Program Koordinatörü Doç. Dr. Mehmet Özkan ve TİKA heyetinin yanı sıra Ekvador Milli Eğitim Bakanlığından üst düzey bürokratlar hazır bulundu.

Ekvador'daki deprem

Ülkede 16 Nisan'da meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremde 663 kişi hayatını kaybetmiş, 6 binden fazla kişi yaralanmış, yaklaşık 29 bin kişi evsiz kalmıştı. Ekvador'un son 70 yılda yaşadığı en büyük doğal afet sonrasında 2 binden fazla artçı şok kaydedilmiş ve 6'dan büyük en az 5 deprem daha olmuştu. Depremin ardından harekete geçen Türkiye'nin, Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) aracılığıyla gönderdiği yardımlar Calceta, Portoviejo ve Manta kentlerindeki kamplarda dağıtılmıştı. Ayrıca depremden etkilenen sahil kesiminde, okullarda kullanılmak üzere birçok mobil tuvalet ve temizlik ünitesi gönderilmişti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Karayip Ülkesi Grenada’nın Turizm Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Karayip ülkesi Grenada’nın turizm alt yapısına malzeme ve ekipman desteğinde bulunuldu.  Grenada Turizm ve Sivil Havacılık Bakanlığı tarafından önerilen turizm ve miras alanlarının bakımı projesi TİKA katkısıyla...