Haberler

05 Eylül 2016

El Halil Haremi İbrahim Camii Kadınlar Mescidi Halıları TİKA Tarafından Yenilendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından (TİKA) Harem-i İbrahim Camii ana kısım ve Hz. İbrahim makamından sonra Kadınlar Mescidinin de halılarını yenilendi.

TİKA tarafından Filistin’in el-Halil şehrinde bulunan Hz. İbrahim (a.s) ve ailesinin kabir ve makamlarının da yer aldığı Harem-i İbrahim Camii’nin 660 m² alanı kaplayan halıları Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in Filistin’i ziyareti sırasında yerli üretim olan yüksek kaliteli yanmayan halılar ile yenilemişti.

Yapılan incelemeler sonucunda Harem-i İbrahim Cami’nin Kadınlar Mescidinin de özellikle dini günlerde yoğunluk içerisinde olmasından dolayı bu kısmın da halılarının yenilemesi çalışmaları tamamlandı. Yüzey alanı 500 m² olan Kadılar Mescidine yüksek kalitede halı döşendi.

Harem-i İbrahim Cami’nin altında bulunan mağarada Hz. İbrahim (a.s) ve eşinin kabirlerinin yanı sıra Hz. İshak (a.s)  Hz. Yakup (a.s) Hz Yusuf (a.s)  ve eşlerinin kabirleri bulunuyor.

1967 yılında işgale uğrayan cami, 25 Şubat 1994 Cuma günü sabah namazını kılan Müslümanlar üzerine ateş açan Yahudi bir fanatiğin eyleminden sonra kapatılmış ve açıldığında yarısından fazlası Yahudilere tahsis edilmiş şekilde bölünmüştü. Hz. İshak (a.s) ve eşinin bulunduğu kabirler Müslümanlara ayrılan kısımda kalmış, diğerleri ise Yahudilere ayrılan ve sinagoga çevrilen bölümlerde bırakılmıştı.

Yılda onar gün caminin bölünmüş kısımları karşılıklı olarak Müslüman ve Yahudi ziyaretçilere açılıyor.25 Şubat 1994 El-Halil Camii katliamı olarak tarihe geçen olayda 27 Filistinli öldürülmüş ve 150’den fazla kişi ise yaralanmıştı. El Halil şehrinde, özellikle El Halil Camii çevresinde Yahudi askerlerle sık sık çatışmalar yaşanıyor.

Sonraki Haber

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak Budapeşte'de Resmi Temaslarda Bulundu

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Macaristan Başbakan Yardımcısı Zsolt Semjen ile bir araya geldi. Resmi temaslarda bulunmak üzere Macaristan'da bulunan Kaynak, Macar mevkidaşı Semjen ile görüştü. Ulusal Meclis binasındaki görüşme, gazetecilerin görüntü almasının ardından basına kapalı...