Haberler

01 Mart 2016

Emine Erdoğan Gana'da TİKA Donanım Teslim Törenine Katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Gana'daki temasları kapsamında Gana Devlet Başkanı John Dramani Mahama'nın eşi Lordina Dramani Mahama'nın himayesinde faaliyet gösteren Lordina Vakfını ziyaret etti. Ziyarette Gana İşitme Engelliler Okulu'nda eğitim gören 4-12 yaş arası 80 işitme engelli çocuğa TİKA tarafından temin edilen işitme cihazı teslim edildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Afrika ziyaretinde refakat eden Emine Erdoğan, Gana Devlet Başkanı John Dramani Mahama'nın eşi Lordina Dramani Mahama'nın himayesinde faaliyet gösteren Lordina Vakfını ziyaret etti. Ziyarette, Erdoğan'a Mahama da eşlik etti. Ziyarette, Gana İşitme Engelliler Okulu'nda eğitim gören 4-12 yaş arası 80 işitme engelli çocuğa TİKA tarafından temin edilen işitme sistemleri verildi. 

Programda, Gana Mesleki Eğitim Enstitüsü öğrencileri için dikiş makineleri ve dikiş setleri de takdim edildi. Törende konuşan Emine Erdoğan, Gana'nın kalkınma çabalarına destek vermenin büyük mutluluk vesilesi olduğunu belirterek, "Gana'nın, genç nüfusunu ve zengin potansiyelini doğru kullandığında küllerinden yeniden doğacağına inancım tamdır" ifadelerini kullandı.

TİKA’nın Afrika’da Kurduğu Gönül Bağları Çok Önemli

TİKA'nın Türkiye adına kurduğu gönül köprüsünün önemine değinen Erdoğan, Mesleki Eğitim Enstitüsü öğrencilerine sunulan dikiş setlerinin de Gana'nın kabiliyetli gençlerini geleceğe hazırlayacak bir imkan olduğunu kaydetti. TİKA tarafından verilen özel eğitimin ardından, işitme engelli öğrencilerin hayatlarında ilk kez sesle tanışmalarına vesile olacak işitme sistemine yönelik ise Erdoğan, "Engellilerin hayatını biraz olsun kolaylaştırabilirsek ne mutlu bize" dedi.

Vakıf ziyaretine, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun eşi Hülya Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş'ın eşi Kevser Elitaş ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın eşi Hatun Yılmaz da katıldı. Vakıf ziyaretinin ardından Emine Erdoğan, Lordina Dramani Mahama ile çeşitli yaş gruplarından 139 çocuğun barındığı Osu Yetimhanesi'ni ziyaret etti. Erdoğan, yakından ilgilendiği çocuklara çeşitli hediyeler verdi. 

Gana Cinsiyet, Çocuk ve Sosyal Koruma Bakanlığı’na İşitme Engelliler Okulu bünyesinde eğitim alan 4 ila 12 yaş arasındaki 80 işitme engelli çocuk için Başkanlığımızca işitme cihazları ile FM eğitim sistemi TİKA tarafından temin edildi. TİKA tarafından görevlendirilen Odyolog tarafından çocukların işitme testleri yapılarak işitme kaybı düzeyleri ölçülmüş, ayrıca KBB Uzmanı Salih Koçak okulda öğrenim görmekte olan 300 öğrenci ve 50 öğretmenin kulak, burun, boğaz muayeneleri ile öğrencilerin işitme cihazı kullanımına uygun hale getirilmesi için gerekli tüm müdahaleleri gerçekleştirdi.

KAYNAK: AA

Sonraki Haber

Şili’de El Pino Hastanesi Çocuk Bölümüne Tıbbi Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Şili’nin başkenti Santiago’da bulunan El Pino Hastanesinin Çocuk Bölümüne tıbbi ekipman desteğinde bulunuldu. TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda özellikle sağlık alanında önemli...