Haberler

23 Ocak 2017

Emine Erdoğan, Tanzanya'da TİKA Ofisi ve Milli Müzenin Açılışlarını Yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika ziyaretine refakat eden eşi Emine Erdoğan, Tanzanya'nın başkenti Darüsselam'da, TİKA tarafından restore edilen Tanzanya Milli Müzesi'ni ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Darüsselam Program Koordinasyon Ofisi’nin açılışlarını yaptı. Emine Erdoğan'a, Tanzanya Devlet Başkanı John Pombe Joseph Magufuli'nin eşi Janeth Magufuli eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar'dan oluşan Afrika ziyaretine refakat eden eşi Emine Erdoğan, Tanzanya'nın başkenti Darüsselam'da, yaklaşık 2 yıldır ziyarete kapalı olan ve tadilatı TİKA tarafından gerçekleştirilen Tanzanya Milli Müzesini ziyaret ederek müzenin açılışını yaptı. Müze müdürünün eşliğinde bağımsızlık sergisini gezen Emine Erdoğan, TİKA'ya yapılan teşekkürleri kabul etti.

TİKA Darüsselam Program Koordinasyon Ofisi Açılış Töreni

Emine Erdoğan Tanzanya Milli Müzesinin ziyareti sonrası Janeth Magufuli ile birlikte TİKA Darüsselam Program Koordinasyon Ofisi’nin yeni hizmet binasının resmi açılışını gerçekleştirdi. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Tanzanya Engelli, Gençler ve İstihdamdan Sorumlu Devlet Bakanı Vekili Büyükelçi Dr. Abdallah Possi ve Emine Erdoğan açılışta konuşma yaptılar. Emine Erdoğan, Magufuli nezdinde  ev sahiplikleri için Tanzanya halkına şükranlarını sunarak bu ziyaretle birlikte kurulan dostluk ilişkilerinin daha da sağlamlaşacağına inandığını belirtti. Afrika ziyaretleri kapsamında özellikle kadın, çocuk ve engellilere ilişkin sorunlarla yakından ilgilendiğini ve din, dil, ırk ayrımı yapmadan neler yapılabileceğini araştırdıklarını belirten Emine Erdoğan, bu çerçevede, nerede bir kalkınma yardımı ihtiyacı varsa orada faaliyet gösteren, Türkiye’nin müstesna kurumlarından, TİKA’nın, Tanzanya Milli Müzesi’nin restorasyonunu gerçekleştirerek Tanzanya ve Türkiye arasındaki dostluğa mührünü bastığını ifade etti. TİKA'nın, Türkiye'nin Afrika kıtasına uzanan dostluk eli olduğunu belirten Emine Erdoğan, resmi açılışını gerçekleştirdikleri TİKA Darüsselam Program Koordinasyon Ofisi’nin mevcut dostluğu daha da kalıcı hale getirerek sürdürülebilir bir ilişki tesis edeceğini söyledi.

20 Akülü Engelli Aracı ve 2 Kuvöz

TİKA aracılığıyla temin edilen 20 akülü engelli aracın  Dr. Possi nezdinde ihtiyaç sahibi engellilere ve Muhimbili Devlet Hastanesine iki adet kuvözün teslim edileceğini bildiren Emine Erdoğan, Türk halkının kalbi muhabbetleri ile birlikte temin edilen bu araçların ihtiyaç sahiplerine ulaşmasının bugünün en büyük sevinci olduğunu ifade ederek iki ülke arasındaki dostluğun yeni katkılarla beraber daha da pekişeceğini belirtti.

Konuşmaların ardından akülü engelli araçları ve kuvözlerin teslimi gerçekleştirildi.

Diğer taraftan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Tanzanya ziyareti kapsamında TİKA aracılığıyla Buguruni İşitme Engelliler Okulu’na 100 kişilik yatakhane temin edildi ve dikiş atölyesi kuruldu.

Kalkınma İşbirliği Anlaşması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika turunun ilk durağı olan Tanzanya'da, Türkiye ile Tanzanya arasında 9 anlaşma, işbirliği protokolü ve mutabakat zaptı imzalandı.Erdoğan ile Tanzanya Devlet Başkanı John Pombe Joseph Magufuli huzurunda ülkenin Devlet Başkanlığı Sarayı'nda iki ülke arasındaki "Kalkınma İşbirliği Anlaşması"na TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve Tanzanya Finans ve Kalkınma Bakanı Philip Mpando imza attı.

 

Sonraki Haber

Bir Afrika Var Afrika'dan İçeru

Küreselleşmenin; tek tipleştirme gibi algılandığı, tarihi ve kültürel dokuları tehdit eden bir modern kölelik niteliğine büründüğü dünyamızda, Türkiye; Afrika ülkelerinin sahip olduğu bütün kültürel dokuların ve yaşam stillerinin korunması için çaba sarf ediyor. Türkiye son...