Haberler

03 Haziran 2016

Emine Erdoğan: “TİKA'nın Çalışmaları Türkiye Kenya İlişkilerini Güçlendirecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika ziyaretine refakat eden Emine Erdoğan, ziyaretin Kenya ayağında TİKA'nın "Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Projesi" kapsamında 6 eyalete traktör ve tarım ekipmanları teslim törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika ziyaretine refakat eden Emine Erdoğan, ziyaretin Kenya ayağında TİKA'nın "Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Projesi" kapsamında 6 eyalete traktör ve tarım ekipmanları teslim törenine katıldı.

Afrika'ya tarımdan sağlığa, eğitimden idari ve sivil altyapıların desteklenmesine kadar pek çok alanda Türkiye'nin katkılarını taşıyan TİKA, bölgenin üretim kapasitesini artırarak bölge halkına ekonomik destek sağlamayı amaçlıyor. Tarım ekipmanlarının teslim edildiği eyaletler, Kenya'nın şimdiye kadar destek alamamış bölgelerini kapsıyor.

Tarım ekipmanlarının teslim töreninde konuşan Emine Erdoğan, TİKA'nın çalışmalarının Türkiye-Kenya ilişkilerini güçlendireceğini ve Türkiye olarak, Kenya'nın kalkınmasına katkı vermekten mutlu olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta ile birlikte düzenlenen ortak basın toplantısındaki açıklamalarında TİKA’nın faaliyetlerine değinerek; “TİKA’nın Nairobi’deki ofisi eğitim, sağlık kadın ve gençlere meslek edinme konularında önemli projelere imza atıyor. Bu çabalarımızın son örneği bundan 2 hafta önce sel felaketinden etkilenen Kajiado bölgesine yaptığımız yardımdır. Bugün Kenya’daki 6 vilayetin kırsal kalkınmalarını desteklemek üzere traktör hibesini gerçekleştiriyoruz. Sayın cumhurbaşkanı ile aramızdaki ilişkileri çok daha sık bir şekilde devam ettirmekten yanayız. Ziyaretimin ilişkilerimiz için bir dönüm noktası olmasını niyet ediyorum. Kenya ve Afrika’nın aydınlık geleceğine inanıyoruz” sözlerine yer verdi.

Tarım ekipmanlarının teslim törenine Kenya Tarım Bakanı ve Kenya hükümetinden yetkililer katıldı. Türkiye'yi temsilen ise, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam'ın yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Eski Bakanı Ak Parti Denizli Milletvekili Sema Ramazanoğlu, Bursa Milletvekili Emine Yavuz Güzgeç ve Afyon Milletvekili Hatice Dudu Özkal da katıldı.

24 Engelli Vatandaşa Akülü Engelli Aracı Desteği

Emine Erdoğan ayrıca Kenya Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda TİKA’nın destek projesi olan 24 engelli vatandaşa akülü engelli aracın teslim törenine de katıldı. Törende engelli vatandaşlarla yakından ilgilenen Emine Erdoğan, dost ve kardeş ülke Kenya’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye’nin Afrika’ya bakışına değindi. Törene katılan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ise TİKA’nın Kenya’da gerçekleştirdiği projelere değinerek, engelli vatandaşlara yönelik TİKA’nın projelerinin devam edeceğini ifade etti. TİKA Başkanı Serdar Çam, Kenya’da böylesi anlamlı bir projenin teslim töreninde bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, konuşmasını tamamladı. Emine Erdoğan toplu fotoğraf çekiminin ardından tören alanından ayrıldı. 

Sonraki Haber

Afganistan Harp Akademisine Temiz İçme Suyu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iki bin beş yüz subay adayının eğitim aldığı ve Türk subaylarının da danışman olarak görev yaptığı Afganistan Harp Akademilerinin içme suyu sorununu çözdü. Afganistan Harp Akademileri Komutanı Celenderşah...