Haberler

25 Kasım 2014

En Az Gelişmiş Ülkelere Sivil Havacılık Eğitimi

En Az Gelişmiş Ülkelere Sivil Havacılık Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) işbirliğinde En Az Gelişmiş Ülkelere yönelik sivil havacılık eğitim programı düzenlendi.

SHGM, Türkiye’nin sivil havacılık alanında özellikle Afrika ülkelerine yönelik eğitim ve teknik destek programlarının hazırlanmasının, bu amaçla ICAO Teknik İşbirliği Bürosu ve AFCAC ile eşgüdüm yapılmasının faydalı olacağı belirterek sivil havacılık konularında En Az Gelişmiş Ülkelere eğitim verilmesi konusunda TİKA’dan destek talep etmişti.

Bu kapsamda TİKA ve SHGM işbirliğinde En Az Gelişmiş Ülkeler Eğitim Programı adı altında düzenlenen eğitimlerin ilki Ankara’da gerçekleştirildi. Eğitime, Somali, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Çad, Cibuti ve Moritanya’dan toplam 12 kişi katıldı.

Eğitim programı, Havaalanı Sertifikasyonu, Emniyet, Güvenlik, Yer Hizmetleri ve SAFA/SANA olmak üzere beş ana başlık altında gerçekleştirildi. Katılımcılara teorik eğitimlerin yanı sıra havalimanı ziyaretleri ile sahadaki uygulamalar hakkında da bilgi verildi.
TİKA işbirliğinde düzenlenen eğitim programı ile 3 yıllık süreçte toplam 34 ülkeden 100’ü aşkın uzman personele eğitim verilmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Karadağ Anayasa Mahkemesi'ne Fiziki Altyapı Desteği

Karadağ Anayasa Mahkeme binasının fiziki altyapısının geliştirilmesi amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından yaptırılan asansör sistemi, gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı. TİKA, Karadağ’da gerçekleştirdiği projelerine bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda Karadağ Anayasa Mahkeme...