Haberler

26 Nisan 2021

Erenler Sofrası Arakanlı Mülteciler için kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Arakanlı Müslüman mültecilerin yaşadığı Cox Bazar’daki 16 no’lu kampta 1000 aileye yardım paketi dağıttı.

 

TİKA’nın bu yıl başlattığı Erenler Sofrası Ramazan Yardımları projesinin Bangladeş’te bulunan Cox Bazar mülteci kampı ayağında, her mülteci aileye bir adet olmak üzere toplamda 1.000 gıda paketi dağıtıldı. Un, mercimek, patates gibi temel besin maddelerinin yer aldığı yardım kolileri ramazan boyunca toplamda 5.000 aileye ulaştırılacak. Projeden 16 no’lu kamp bölgesinde zor şartlarda yaşam mücadelesi veren 20.000’den fazla mültecinin yararlanması öngörülüyor.

Gıda paketi dağıtımı sırasında Arakanlı Mülteciler, TİKA’nın baştan beri kendilerini hiç yalnız bırakmadığını ifade ederek Türk Halkına ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a her zaman dua ettiklerini belirttiler.

TİKA, 2017’den beri 16 no’lu kampta birçok proje gerçekleştirdi. Sıcak yemek dağıtımı, kamptaki çocuklar için oyun parkı, 5-10 yaş arası çocuklar için Öğrenme Merkezi, gençler için Meslek Edindirme Kurs Merkezi bunların başında geliyor.

2017 yılında Myanmar’ın Arakan bölgesinde başlayan şiddet olayları neticesinde Arakanlı Müslümanlar Bangladeş’e sığınmak zorunda kalmıştı. Aynı yıl Hanımefendi Sayın Emine Erdoğan’ın mülteci kamplarına yapmış olduğu ziyaret ile dünya kamuoyunun dikkati bu olaya çekildi. Göç sonrası Cox Bazar kenti sınırları içerisine kurulan 22 mülteci kampında hala 1 milyondan fazla insan hayatlarına devam etmeye çalışıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kırgızistan’da Tarım Ürünleri Çeşitliliğinin Arttırılmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ve Kırgız Cumhuriyeti Tarım, Gıda ve Arazi Islahı Bakanlığı Bitki İnceleme Departmanı iş birliğinde yürütülen “Bakliyat...