Haberler

30 Nisan 2021

Erenler Sofrası Mozambik’te Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Erenler Sofrası Ramazan Programı kapsamında Mozambik’in başkenti Maputo ve çevresindeki 4 yaşlı bakımevi ve yetimhaneye gıda ve hijyen paketi dağıtıldı.

Mozambik’te bütün dünyada olduğu gibi, pandemi ile birlikte oluşan ekonomik sıkıntılardan en çok etkilenen yerlerin başında yaşlı bakım evleri ve yetimhaneler geliyor.

Maputo ve çevresinde bulunan dört yaşlı bakım evine ve yetimhaneye yönelik TİKA tarafından geliştirilen gıda ve hijyen dağıtım projesi hedeflerine ulaşmaya başladı. Yolda kalmışlara, yetimlere ve acizlere yardım edin ilkesi ekseninde yola çıkan Erenler Sofrası’nın ilk hedefi ülkedeki 1 Mayıs Yetimhanesi oldu.

Dağıtım programına katılan Maputo Büyükelçisi Hüseyin Avni Asoy burada yaptığı konuşmada konuşmasında “Yunus Emre’nin, Hacı Bektaşi Veli’nin sofrasından gelen bu yardımlar siz küçüklere olan borcumuzdur.’ ifadelerini kullandı.

Törende bulunan Ulusal Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğünden Jerome Mondlane ise bu desteklerin iki ülkeyi ve iki toplumu daha da yakınlaştırdığını dile getirdi. Yetimhaneni Müdiresi ise “Burası sizin eviniz, bizi bu sene de unutmadığınız için teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Erenler Sofrasının bir sonraki durağı ise Moangane Yaşlılar Evi oldu. Yaşlılar evindeki törende söz alan Maputo Belediye Başkanın eşi Andaluse Comishe buranın kendisi için özel bir anlam taşıdığını ve Türkiye tarafından yapılan bu desteğin kendisini duygulandırdığını ifade ederek minnet duyduğunu dile getirdi.

Program kapsamında toplam 4 yetimhane ve yaşlı bakım evine destek olunacak ve 400 den fazla insanın bir aylık gıda ihtiyacı karşılanmış olacak.

Sonraki Haber

TİKA’nın Erenler Sofrası Pakistan’da İhtiyaç Sahiplerini Sevindirme Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından başlatılan Erenler Programı kapsamında Ramazan ayı münasebetiyle Pakistan'ın Dera İsmail Khan, Mardan, Charsadda, Muzafferabad ve Eski Aşiretler Bölgesindeki (FATA) 4.000 aileye toplam 55 tonluk gıda paketi desteğinde...