Haberler

19 Haziran 2020

Esvatini Krallığı’nın Kovid 19'la Mücadelesine TİKA'dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında Güney Afrika ülkesi Esvatini Krallığı‘na maske üretebilmesi için modern dikiş makinesi desteğinde bulundu.

TİKA tarafından Esvatini’nin Tinkhundla Yönetim ve Gelişim Bakanlığının Kadınlara Yönelik Kalkınma Programı Projesi kapsamında 4 idari bölgede bulunan 5 Kadın Meslek Edindirme Kursuna modern dikiş makinaları temin edildi. Esvatini’nin Tinkhundla Yönetim ve Gelişim Bakanlığı tarafından maske üretiminde kullanılmak üzere talep edilen dikiş makinaları Kadın Eğitim Merkezlerine dağıtıldı.

TİKA Pretorya Program Koordinatörü Mehmet Akif Şekerci, yaptığı açıklamada, TİKA’nın Sahraaltı Afrika’da insanı ve kalkınma yardımları alanında bir marka olduğunu ifade etti. Covid-19 tehdidi nedeniyle sınırların kapalı olduğu ve temel ihtiyaç malzemelerinin dahi zorlukla temin edilebildiği bu dönemde Afrika’nın en ücra köşelerine el uzatan TİKA’nın, Türkiye’nin yardımsever karakterinin yansıması olduğuna işaret etti. Şekerci, ilgili tüm kurumlarıyla kararlı şekilde yürütülen mücadele ve çabalarının sürdüğünü, zor zamanlarda ortaya koyulan dayanışmanın bir yansıması olarak ülkemizin yurtdışında da bahse konu salgın nedeniyle mağduriyet yaşayabilecek ihtiyaç sahibi insanlara destek verildiğini aktardı.

Tinkhundla Topluluk Geliştirme Sorumlusu Majahodvwa Nkonde ise yaptığı açıklamada, Tinkhundla Bakanlığının TİKA’nın Esvatini’ye verdiği desteklerden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Nkonde, getirilen dikiş makineleriyle bakanlığının toplumlarda yoksulluğu ve işsizliği azaltmak ve gelir kaynaklarını geliştirme görevini yerine getirmeye devam edeceğini belirtti. Makinelerin, bölgedeki 5 eğitim merkezinde becerilerini geliştirmek isteyenlerin sayısını ve ürettikleri ürünlerin kalitesini artıracağının altını çizen Nkonde, “Bölgede daha fazla istihdam fırsatı ve girişimcilik becerisinin yaratılmasına yol açacak, böylece topluluklardaki yoksulluk ve işsizlik sorunlarını azaltacak.” dedi.

Esvatini’de şimdiye kadar 506 Kovid-19 vakası görülürken, 4 kişi hayatını kaybetti.

Sonraki Haber

TİKA Karadağ’da Oyun Parkı ve Yeşil Alan Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Karadağ’ın kuzeyinde yer alan Berane şehir merkezinde yaptırılan oyun parkı ve yeşil alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sonrası sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılan çocukların ve yetişkinlerin hizmetine...