Haberler

16 Ağustos 2014

Fildişi Sahili Bilimsel Polis Teşkilatına Teknik Malzeme Desteği

Batı Afrika’nın gelişmiş ülkelerinden Fildişi Sahili’nin Adli Polis teşkilatına, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından çeşitli teknik ekipman desteğinde bulunuldu.

Dünyanın kakao üretiminde ilk sırada yer alan Fildişi Sahili, turizmin yanı sıra elmas ve altın gibi değerli madenleri ile de yatırımcıların dikkatini çekiyor. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan iç savaş nedeniyle, ülkede yaşanan polisiye vakaların artması ile Adli Polis kurumunun kapasitesinin artırılması ihtiyacı meydana geldi. Söz konusu kurum yetkilileri, Türkiye Abidjan Büyükelçiliği aracılığıyla, Türkiye’den çeşitli teknik ve sarf malzemelerinin temin edilmesi talebinde bulundular.

TİKA heyetinin ülkede bulunduğu sırada ziyaret edilen Adli Polis Kurumu’nun talebi üzerine, polisiye vakalar sırasında ihtiyaç duyulan analizlerin sağlıklı bir biçimde yapılması için bir dizi teknik ekipman temin edildi. TİKA tarafından temin edilen, santrifüj, rotor, filtreleme rampası, rotavapor, 5 adet bilgisayar, fotokopi ve yazıcı cihazları ile laboratuvarda analiz yapılmasına imkân sağlayacak çeşitli sarf malzemelerden acetonitril, tolüene, hegzan, benzen, dimetilsulfoksit, propanol, etanol, metanol, mikroskop lam-lamelleri, Ph metre, kan grubu tesbit cihazı düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Törene, Türkiye Abidjan Büyükelçiliği yetkilileri, TİKA Heyeti, Police Scientifique Kurumu Müdürü Guelpetchin Ouattara katıldı. Törende açıklamada bulunan Police Scientifique Kurumu yetkilileri desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

Sırbistan'da TİKA'nın Sera Projeleri Gıda Güvenliğinin Teminatı Oldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Sırbistan’da Sırp, Boşnak ve Arnavutlardan oluşan toplam 200 aileye 200 adet sera desteğinde bulunuldu. Tarım ülkesi Sırbistan’da, Sırbistan Hükümeti tarafından başlatılan Tarımsal ve Kırsal Alanlarda Sürdürülebilir Kalkınma Desteği...