Haberler

11 Haziran 2018

Filipinler’de TİKA İftarı ve Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Filipinler’de başkent Manila’da ve Müslüman Mindanao Özerk Bölgesinin yönetim şehri Cotabato’da gerçekleştirilen Ramazan Programları kapsamında toplam 900 kişiye iftar verilirken, ihtiyaç sahibi 600 aileye de gıda paketi dağıtıldı.

Manila’da düzenlenen iki iftar programında çoğunluğunu Marawi ve Zamboanga’da yaşanan iç savaştan kaçarak başkente gelenlerin oluşturduğu Moro Müslümanlarıyla bir araya gelindi. Çıkan çatışmalar neticesinde yetim kalan çocukların da katıldığı iftar programlarıyla,  Ramazan sevinci birlikte yaşanmış oldu. Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Manila-Taugig’de düzenlenen iftarlara, TC Manila Büyükelçisi Esra Cankorur, TİKA Başkanı Danışmanı Kamil Kolabaş, TC Manila Büyükelçilik Müsteşarı Melek Dilşen Seymenoğlu ve TİKA Filipinler Koordinatörü Yeşim Baktır katıldı. Akabinde bölgede yaşayan ihtiyaç sahibi 300 aileye gıda paketi dağıtımı gerçekleştirildi.

Öte yandan, Mindanao Adası’nda yer alan Cotabato’da düzenlenen iftar programında ise 300 Morolu Müslümanla bir araya gelindi. Şehrin yoksul kasabalarından birinde, yoğun yağmura rağmen gerçekleştirilen gıda kolisi dağıtımında 300 aileye yardım eli uzatıldı.

Gerçekleştirilen Ramazan etkinlikleriyle Moroluların geçtiği tarihi süreçte Türkiye’nin yanlarında olduğu bir kez daha gösterildi. Türkiye sevdalısı Morolular da içten teşekkürlerini ve dualarını ileterek Türkiye’nin desteklerinin kendileri için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ifade ettiler.

TİKA, bölgenin içinden geçtiği tarihi barış sürecinde gerçekleştirdiği projelerle Morolu Müslümanların yanında olmaya devam ediyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Mozambik’te İnsani Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Güneydoğu Afrika Ülkesi Mozambik’te Ramazan ayı vesilesi ile İnsani yardım faaliyetleri gerçekleştirildi. Yetersiz beslenme, gelir eşitsizliği gibi sorunların yaşandığı Mozambik’te, Ramazan ayı vesilesi ile TİKA tarafından gerçekleştirilen...