Haberler

21 Kasım 2022

Gambiya’da Mesleki Eğitime TİKA Desteği

Gambiya’da bulunan SOS Çocuk Köyleri bünyesindeki Anne ve Yetişkin Eğitim Merkezi’nin mutfağı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilendi.

Hedef kitlesi yetim çocuklar ve bekâr ebeveynler olan Anne ve Yetişkin Eğitim Merkezi’nde, İkram ve Otel İşletmeciliği Programı ile bireylerin aşçılık ve yemek servisi konularında becerilerinin artırılması hedefleniyor. Bu amaçla yenilenen merkezin mutfak bölümü modern ve yüksek performanslı ekipmanlar ile donatıldı.

Yenilenen ve donanım desteği sağlanan Anne ve Yetişkin Eğitim Merkezi hakkında konuşan TİKA Banjul Koordinatörü Şule Bayar, mesleki eğitimin yalnızca eğitim ve kariyer fırsatı olmadığını aynı zamanda kişisel gelişim ve yoksulluğun azaltılması için fırsatlar sunan, akademik eğitime bir alternatif olduğunu belirtti.

SOS Çocuk Köyleri Anne ve Yetişkin Eğitim Merkezi Müdürü Ellen Maraizu da TİKA’ya teşekkür ederek temin edilen mutfak ekipmanları sayesinde donanımlı bir mutfağa sahip olduklarını kaydetti. Maraizu, aşçılık alanında bireylere kaliteli eğitimin sağlanacağını sözlerine ekledi.

Aşçılık bölümü öğrencilerinden Patience Richard ise SOS Çoçuk Köyü’nde yetiştiğini ve aldığı bu eğitim sayesinde kendi ayakları üzerinde durabileceğini söyleyerek sağladığı desteklerden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

1982 yılından beri faaliyet gösteren ve bu yıl 40. yılını kutlayan merkezde, her yıl 200 bireye farklı alanlarda verilen teorik ve pratik eğitimlerin yanı sıra bireyler, istihdam edilmeleri konularında da destekleniyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Uganda'daki Sağlık Merkezine Teknik Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Uganda’da faaliyet gösteren bir sağlık merkezine ekipman desteğinde bulundu. TİKA, Uganda'nın Teso bölgesinde faaliyet gösteren Meryem Ana Sağlık Bilimleri Merkezi’ne teknik ekipman desteğinde bulundu. TİKA Uganda Koordinatörü Ömer...