Haberler

24 Ekim 2016

Gazzeli 200 Aileye TİKA'dan LED Aydınlatma Sistemi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gazze’de yaşanan elektrik kesintilerinden etkilenen ve maddi imkânsızlıkları nedeniyle jeneratör olanaklarından mahrum olan 200 aileye LED Aydınlatma Sistemi dağıttı.

Gazze’de yaşayan 2 milyon nüfus, yaklaşık 10 yıldan bu yana, her gün 12 saatten fazla elektrik kesintisi sorunu yaşıyor. Elektrik enerjisi temin edemediği için güvenli olmayan aydınlatma alternatifleri ya da mum kullanarak ihtiyaçlarını gidermeye çalışan Gazzeliler, çoğu kez ölümle neticelenen yangın tehlikesi ile birlikte yaşamlarını sürdürüyor.

TİKA Filistin PKO, Gazze’de tamamen gönüllü olarak hizmet veren Filistin Yetimevi Derneği tarafından, Gazze’de mevcut elektrik sıkıntısını nedeniyle, Gazze Şeridinin çeşitli bölgelerinde yaşayan 200 ihtiyaç sahibi yetim ailesinin temel aydınlatma ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik, Gazze genelinde kullanılmakta olan LED aydınlatma sistemi temin etti. TİKA tarafından aydınlatma sistemleri Cebaliye bölgesinde 36 aileye, Gazze merkezde 70 aileye, Gazze orta bölgede 32 aileye, Han Yunus bölgesinde 36 aile ve Rafah bölgesinde de 26 ailenin evine kuruldu.

Türkiye’nin ilgili kurum ve kuruluşlarınca Gazze’de mevcut elektrik sorunun giderilmesi için köklü çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılırken TİKA, özellikle maddi imkansızlıklar nedeniyle jeneratör olanaklarından da mahrum olan alt düzey gelir grubu içinde yer alan ailelerin evlerinde ihtiyaç duyulan temel aydınlatma işlevinin sağlamasına yönelik olarak, doğrudan insan hayatına temas eden projeler geliştirmeye devam ediyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Sri Lankalı Balıkçılara Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sri Lanka’da tsunami faciasının etkilerinin hâlen devam ettiği Trincomalee’nin Kinniya bölgesinde geçimlerini geleneksel yöntemlerle sürdürdükleri balıkçılık faaliyetleri ile sağlayan 160 aileye balıkçı teknesi ve balık ağı desteğinde...