Haberler

17 Şubat 2020

Gine’de TİKA’nın Kurduğu Eğitim Serası İlk Mahsullerini Verdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gine’nin 600 bin nüfuslu Kobe şehrinde bulunan 240 öğrencinin eğitim gördüğü Tarım ve Hayvancılık Meslek Yüksek Okuluna 312 m2 plastik örtülü, yandan havalandırmalı, damla ve yağmurlama sulama sistemli eğitim serası kurdu. Bununla birlikte günlük 12 ton kapasiteli okulun su ihtiyacını giderecek sistemi de devreye soktu.

Gine’de tarım ve hayvancılık alanında yüksekokul düzeyinde biri Kobe’de diğeri Mamou şehrinde olmak üzere 2 okul bulunuyor. Yine ülkenin tek ziraat fakültesi Konakri’ye karayolu ile 15 saat uzaklıkta mesafede bulunan Farana şehrinde yer alıyor. Farana’da bulunan Ziraat fakültesinde dahi eğitim serası bulunmuyor. TİKA ilk etapta Konakri’ye 5 saat uzaklıkta yer alan Koba Tarım ve Hayvancılık Yüksek Okulu öğrencilerinin yararlanabilmesi amacıyla eğitim serası kurdu. Sera hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin modern üretim tekniklerini pratikte uygulamalarına olanak sağlayacak. Bununla birlikte seradan yıl boyunca 8 tona yakın ürün elde edilerek okulun bütçesine önemli oranda katkı sağlanacak.

Yapılan işten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kobe Tarım ve Hayvancılık Meslek Yüksek Okulu Müdürü Jeams Deen Toure “ Eğitimimi tarım ve hayvancılık alanında Küba’da aldım. Döndüğümde Gine Hayvancılık Bakanlığında teknik personel olarak çalışmaya başladım. Okula Müdür olarak geldiğimde medeniyetten koptuğumu hissettim. Elektrik ve su yoktu. Fakat ülkem için çok çalışmam gerektiğini biliyordum. Ülke genelinde bu proje bir ilk ve bunu TİKA gerçekleştirdi. TİKA okulumuzun su sorununu da çözdü. Bakanlık yetkilileri ve Kobe şehrinde yaşayanlar da Türkiye burada ne yaptı diye sera alanını sürekli ziyaret ediyorlar. TİKA’dan okulumuzun diğer ihtiyaçları içinde yardım bekliyoruz. Okul kalkınırsa şehir halkıda bundan fayda sağlayacak çünkü onlara da eğitim vereceğiz.” dedi.

Sonraki Haber

TİKA‘dan Kırgız Tarım Uzmanlarına Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Skryabin Kırgız Milli Tarım Üniversitesi bünyesinde kurulan Kırgızistan’ın ilk Kooperatifçilik Eğitim ve Danışmanlık Merkezinde 32 ilden gelen tarım uzmanlarına yönelik ilk eğitimler gerçekleştirildi. Kırgızistan Cumhuriyeti Tarım, Gıda...