Haberler

18 Mart 2014

Gine'de Bissau Belediyesi'ne Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından bağımsızlığını kazandığı günden bu yana ekonomik ve siyasi sorunlarla karşılaşan Gine’de bulunan Bissau Belediyesi’ne malzeme desteğinde bulunuldu.

Batı Afrika’nın gelişmişlik düzeyi en düşük ülkelerinden Gine Bissau’nun başkenti olan Bissau şehri, yaklaşık 400.000 nüfusuyla ülkenin idari ve ekonomik merkezi konumunda olmasına rağmen, bağımsızlığını kazandığı günden bu yana ekonomik ve siyasi sorunlarla uğraşıyor. Ülkede yaşanan finansman sıkıntısı, her alanda temel hizmetlerinin aksamasına neden oluyor. Ülkede 2012 yılında yaşanan askeri müdahale sonrasında birçok ülke, Gine’nin her alanda çok büyük ihtiyaçları bulunmasına rağmen, yardım faaliyetlerini askıya almıştı.

TİKA bu kapsamda söz konusu sıkıntıları hafifletmek adına, Bissau Belediyesi’ne malzeme desteğinde bulundu. Anılan belediye tarafından talep edilen büro ve topoğrafi malzmeleri, Bissau Belediye Başkanı Antono Arthur Sanha, TİKA ve Türkiye Sağlık Bakanlığı yetkililerinin bulunduğu bir törenle teslim edildi. Törende açıklamalarda bulunan Bissau Belediye Başkanı Sanha, yaşanan siyasi sıkıntılar sonrasında, birçok hükümet ve uluslararası örgütün Bissau’ya verdiği desteği kesmesine rağmen Türkiye’nin yardımlarına devam etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bissau Belediye Başkanı Sanha, desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Her alanda büyük eksiklikleri bulunan belediyeye verilen destekle, belediyenin fiziki kapasitesinin güçlendirilerek, belediye birimlerinin hizmet verimliliği ve kalitesinin artılrılmasının amaçlandı. Önümüzdeki aylarda, yaşanan nitelikli personel eksikliğini gidermek amacıyla Bissau Belediyesinden 5 uzmanın Türkiye’de topografi alanında eğitim görmesi de planlanıyor.

Ziyaret kapsamında ayrıca, Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Gine Bissau’da gerçekleştirilmesi öngörülen, değişik branşlarda hastaların ameliyatı ve doktorlara cerrahi alanda eğitimi verilmesinden müteşekkil “Sağlık Haftası”na ilişkin hazırlık çalışması da yapıldı. Ziyaretlerde Simao Mendes Hastanesi, Kumura Hastanesi ve Askeri Hastane ve Ulusal Sağlık Enstitüsü incelenerek, Sağlık Haftası kapsamında kullanılabilecek tesis ve ekipmanlar kontrol edildi. Anılan hastane ziyaretlerinde ayrıca, Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile Gine Bissau’da sağlık alanında ileride gerçekleştirilebilecek projelere ilişkin ihtiyaç tespiti de yapıldı.

Ziyarete ilişklin gözlemler, Gine Bissau Başbakanı Rui Duarte Barros ve Gine Bissau Sağlık Bakanı Antonio Fa’nın makamlarına yapılan ziyaretlerde aktarıldı.

Sonraki Haber

Tarihi Kent Gjirokastra'nın Restorasyonu'na Yönelik İşbirliği Protokolü İmzalandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Arnavutluk Kültür Bakanlığı arasında, tarihi kent Gjirokastra’nın tarihî ve kültürel yapılarının korunması ve restorasyonu kapsamında karşılıklı işbirliği prensip anlaşması imzalandı. Arnavutluk ve Türkiye Başbakanları arasında 2013 yılı Ekim...