Haberler

13 Temmuz 2023

“Göç, Sürgün ve Soykırım Sempozyumu” Bosna Hersek’te Düzenlendi

Srebrenitsa soykırımını konu alan Göç, Sürgün ve Soykırım Sempozyumu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanılığının (TİKA) destekleriyle Bosna-Hersek’in Tuzla şehrinde düzenlendi.

II. Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da gerçekleşmiş en büyük toplu insan kıyımı olarak kabul edilen Srebrenitsa soykırımı, aradan geçen 28 yıla rağmen Bosna Hersek halkının kanayan yarası olmaya devam ediyor.

Yaşanan acıların dünya kamuoyuna anlatılması ve tanıtılması amacıyla TİKA, Ankara Sosyal Bilimler ile Bosna Hersek Tuzla Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen Göç, Sürgün ve Soykırım Sempozyumu’na; Tuzla Kantonu Başbakanı İrfan Halilagic, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Tuzla Üniversitesi Rektörü Prof. Nermina Hadzigrahic ve alanında uzman pek çok akademisyen ve araştırmacı katıldı.

Açılış ve birinci gün oturumlarının ardından sempozyum, 8 Temmuz 2023 Cumartesi günü Tuzla Üniversitesinde gerçekleştirilen ikinci gün oturumları ile sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA, Afganistan’da Engelli Bireylere Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’ın Cevizcan vilayetinde engelli bireyler için düzenlenen mesleki eğitim kurslarına malzeme desteğinde bulundu. TİKA ve Afganistan Şehitler ve Bedensel Engellileri Koruma Derneği iş birliğiyle gerçekleştirilen projede, kadınlara katı...